Marco van Basten, Nazi şakası sebebiyle FIFA 20'den çıkarıldı

Marco van Basten, geçtiğimiz günlerde canlı yayında söylediği 'Sieg Heil' cümlesi yüzünden bir süredir tepki görüyordu. Son darbe ise EA Sports tarafından geldi. Marco van Basten, FIFA 20 oyunundan çıkarıldı.

04 Aralık 2019, Çarşamba 10:25 Son Güncelleme:
YAZI BOYUTU

Eski futbolcu Marco van Basten geçtiğimiz günlerde yorumcu olarak görev yaptığı Fox Sports'a bir gafa imza atmıştı. Canlı yayında Nazi selamı olarak bilinen 'Sieg Heil' tabirini kullanan Basten'e büyük tepkiler gelmişti.

Durumu toparlama girişimlerine rağmen olay soğumadı ve Hollandalı futbol adamı, FIFA 20'nin tüm kategorilerinden çıkarıldı.

FIFA 20, yaptığı açıklamada,

"FIFA Topluluğu,

Geçtiğimiz günlerde Marco van Basten tarafından yapılan yorumların farkındayız. Oyunumuzun tüm bölümlerinde eşitliğe ve çeşitliliğe olan bağlılığımızı korumaya kararlıyız. Bu nedenle, Marco van Basten İKON ögelerini ikinci bir bildirime kadar Paketlerden, KKG'lerden ve FUT Draft'ten kaldırıyoruz" dedi.

Der Spiegel gazetesi dahil birçok otorite Marco van Basten'in hatalı olduğunu ve şaka olsa bile maksadını aştığını söylerken, CIDI (İsrail Belge ve Bilgi Merkezi), bir şaka nedeniyle Basten'in ırkçılıkla suçlanamayacağını söyledi.

Hollandalı futbol adamı 2016 yılında FIFA'dan teknik gelişimden sorumlu yöneticilik görevini üstlenmişti.

#olayıngeçmişi

#olayıngeçmişi

  • Marco van Basten, 30 Kasım günü Ajax - Heracles arasında oynanan Hollanda Ligi maçında yorumcu olarak görev yapıyordu.
  • Hollanda'daki ırkçılık olayları nedeniyle maçtan önce saygı duruşu yapıldı. van Basten'in saygı duruşundan önce, Heracles'in Alman teknik direktörü Frank Wormuth ile yapılan röportaj esnasında Nazi selamı olarak bilinen 'Sieg Heil' tabirini kullandığı duyuldu.
  • Gelen tepkiler üzerine önce van Basten, sonra da yayıncı Fox Sports özür açıklaması yaptı.
  • van Basten, ırkçılık yapmak amacıyla değil, Alman teknik adam Wormuth'un Almancası dolayısıyla bu tabiri kullandığını ve tamamen şaka maksatlı olduğunu söyledi.

Sıradaki haber yükleniyor...
SIRADAKİ HABER Eski yönetici Cenk Ergün açıkladı: Arda Turan dönecek gibi