Mark Dawson: Kendi kitabından 400 adet alınca 'çok satanlar' çıkarıldı

İngiliz yazar Mark Dawson'ın, 'The Cleaner' adlı kendi kitabından yüzlerce kopya satın aldığını açıklamasının ardından kitabı ''En çok satanlar'' listesinden çıkarıldı.

25 Temmuz 2020, Cumartesi 16:18 Son Güncelleme:
YAZI BOYUTU
Abone Ol Google News

Kendi kitaplarını kendisi yayımlayan İngiliz yazar Mark Dawson, katıldığı bir podcast programında The Cleaner adlı kitabından 400 tane sipariş ettiğini söyledi. Bunun üzerine kitap satış rakamlarını inceleyen Nielsen BookScan soruşturma başlattı.

Dawson, aldığı kitapların maliyetinin toplamda 3 bin 600 strelin olduğunu söyledi. Yazarın bu açıklaması, romanın Sunday Times’in 'en çok satan ciltli kurgu' bölümünde 8. sıradan 13. sıraya gerilemesine neden oldu.

Sistemle oynamakla suçlanan yazar, ithamları reddedip yurt dışındaki okuyucularla temasa geçtiğini, onların romanın kopyalarını doğrudan satın almak isteyip istemediklerini sorduğunu belirtti.

Twitter üzerinden açıklamada bulunan Dawson, "Aldığım kopyalar benim garajımda durmayacak. Eğer sistemle oynama niyetinde olsaydım, 10 binlerce kopyayı alırdım, sonsuza dek onları kullanıp bir numara olurdum. (Bunu popüler bir podcastta tartışmazdım da)" savunması yaptı.


​Nielsen BookScan ise satın alma işleminin sanal bir kitap imzalama etkinliğinin parçası olduğuna inandığını belirtse de romanın bulunduğu bölümün tekrar gözden geçirileceğini ve düzeltmenin de The Sunday Times tarafından yayınlanacağını açıkladı.

Bu Video
İlgini
Çekebilir
Sıradaki haber yükleniyor...
holder
SIRADAKİ HABER Sosyopat karakterler üzerine kurulu 10 film