Market zincir yüzünden 20 fırıncı işyerine kilit astı

Market zincir yüzünden 20 fırıncı işyerine kilit astı

Market zincir yüzünden 20 fırıncı işyerine kilit astı

31 Aralık 2019, Salı 09:59 Son Güncelleme:
YAZI BOYUTU
Abone Ol Google News

 

Selma KUNAR/ANTALYA, (DHA)- ANTALYA’da üretilen 1 milyon 200 bin ekmeğin 50 binini anlaştığı 20 fırında ürettiren bir zincir market, ekmeği daha ucuza almak isteyince fırıncılar karşı çıktı. Market zincirin ilişkisini kestiği 20 fırın, kapısına kilit astı.

Antalya Fırıncılar Odası Başkanı Mustafa İnce, bir market zincir nedeniyle 20 fırının kapandığını söyledi. 2018’de çıkan yasayı hatırlatan İnce, “Bu yasa uygulamaya konuldu ama maalesef uygulanmıyor. Yasada ‘Tarifesi tarafımızdan verilen hızlı tüketim mallarının fiyat tarifesi, rayiç bedelinin üstünde, yüzde 85’inin altında faturalandırılamaz’ diyor. Bu şu demek ‘1 liralık ekmeğe 85 kuruşun altında fatura kesemezsin.’ Ancak uygulanmıyor" dedi.

YASAYI DELİYORLAR

Antalya’da faaliyet gösteren fırınların bu yasaya uyduğunu ve faturayı 85 kuruştan kestiğini belirten İnce, “Ancak bir zincir market, 15 kuruşunu iade faturası ya da hizmet bedeli olarak keesip yüzde 30 kar marjı alıyor. Yasayı böyle deliyor" diye konuştu. Antalya merkezde 350 şubesi olan bu zincir marketin ekmek ürettirdiği fırınlara bu konuda baskı yaptığını öne süren İnce, “Bu market zincirinin çalıştığı 20 fırın, yasayı uygulayıp faturayı 85 kuruştan kesmek istedi. Ancak zincir market karşı çıktı. 15 kuruştan iade faturası kesip 15 kuruş ödeyeceğini söyledi. Buna razı olmayan fırınlar ise adeta cezalandırıldı. Çünkü fırından ekmek almayı durdurdular. Böyle olunca da fırınlar iş yapamayıp kapandı" dedi.

5 YIL SONRA ANTALYA’DA FIRIN KALMAZ

Antalya'da 105'i ruhsatsız 270 fırının günde 1 milyon 200 bin ekmek ürettiğini, 350 şubesi olan zincir marketin günlük 50 bin ekmek sattığını ifade eden İnce, Fırıncılar Odası olarak bu yasanın uygulanmasını ve yüzde 85’in altında fatura kesilmemesini istediklerini söyledi. İnce, "Bu zincir market, geçen mayıs ayında Antalya’da kendi fırınını kurdu. Bu tip marketler bu yasaya uymamaya devam ederse, fırınlar tek tek kapanacak. Mahallelerde bakkal kalmadığı gibi 5 yıl sonra fırıncı da kalmaz" diye konuştu.

FOTOĞRAFLI

Sıradaki haber yükleniyor...
holder