Marmaray dualarla açıldı

Marmaray dualarla açıldı

'Asrın Projesi' Marmaray açıldı. Açılışta konuşan Japonya Başbakanı Abe “Haydi şimdi de Tokyo'dan kalkıp İstanbul'dan geçip Londra'ya kadar uzanan bir hızlı tren yolunun hayalini birlikte kuralım” dedi. Erdoğan buna 'Olur mu olur' diye cevap verdi. Erdoğan Marmaray'ın 15 gün ücretsiz olacağını da söyledi

29 Ekim 2013, Salı 08:11 Son Güncelleme:
YAZI BOYUTU
Abone Ol Google News

Cumhuriyet tarihinin en büyük ulaştırma yatırımlarından biri olan Marmaray bugün açıldı. Asya ile Avrupa kıtalarının denizaltından birleşeceği açılışa, Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Japonya Başbakanı Shinzo Abe ve Romanya Başbakanı Victor Ponta ile birçok ülkeden bakanlar katıldı. İBB Başkanı Topbaş konuşma yaptı. Ardından Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım konuştu. Yıldırım törene katılan ve bugün doğum günü olan Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'ü de kutladı.

startFlvPlayer_Posta("divFlvPlayer12828","12828","201310","12828-76480.jpg");

Romanya Başbakanı Viktor Ponta konuşmasını yaptıktan sonra kürsüye Japonya Başbakanı Shinzo Abe geldi. Marmaray'ı insanlık projesi olarak tanıtan Erdoğan, özellikle bu özel günde Marmaray'ı açtıklarını söyledi. Erdoğan Sinop'daki nükleer enerji santralini de Japonya ve Rusya ile birlikte açacaklarını belirtti. 

Erdoğan 2015'te de biraz daha güneyden otomobillerin geçeceği tüp geçitin biteceğini söyledi. Erdoğan törene katılan yargı mensuplarına da teşekkür etti.

Somali Cumhurbaşkanı Mahmud konuşmasını yaptıktan sonra Cumhurbaşkanı Gül kürsüye geldi.Konuşmaların ardından Diyanet İşleri Başkanı Görmez'in ettiği duadan sonra kurdele kesildi. Japonya Başbakanı Abe de ellerini açarak duaya eşlik etti.

15 GÜN ÜCRETSİZ

Başbakan Başmüşaviri Aydın Ünal Marmaray'ın çarşamba ve perşembe günü ücretsiz olacağını, tarifeli ve ücretli seferlerin 1 Kasım Cuma günü başlayacağını açıklamıştı. Erdoğan ise Abdullah Gül'ün sorusu üzerine Marmaray'ın 15 gün ücretsiz olacağını söyledi.

Liderler beraber trene bindi. Cumhurbaşkanı Gül makinist koltuğuna geçti. Devletin zirvesinin bindiği tren ilk seferini yapıyor. İlk sefer sırasında tren boğazın ortasında durdu. Marmaray'ın ilk günü nedeniyle hatıra plakası çakıldı.

Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu tren boğazın altından geçerken telefonla görüştü.

TOPBAŞ'TAN İDDİALARA YANIT

Üsküdar'dan Yenikapa'ya yapılan sefer 4 dakika sürüyor. Toplamda 5 istasyondan oluşan Marmaray’da, Kazlıçeşme - Ayrılıkçeşme arası 16 dakikada kat edilecek. Yapımı 9 yıl süren Marmaray, 5,5 milyar liraya mal olurken geçiş ücreti 1 lira 95 kuruş olacak.

İki kıtayı Boğaz’ın 62 metre altından birbirine bağlayan Marmaray’ın duvarları müzeyi andırırken, Yenikapı istasyonunda yolcuları Fatih Sultan Mehmet'in resmi karşılayacak.İETT, Marmaray yolcuları için yeni otobüs hatlarını hizmete sokacak. Bunun için 181 yeni hat ve bin 419 otobüs hizmete girecek. Yenikapı istasyonunda inen ortalama 300 bin yolcunun, yeni otobüs hatlarını kullanması bekleniyor.

NE DEDİLER?

İngiliz Times gazetesi, ‘Demir İpek Yolu’ olarak tanımladığı projenin, bugün açılacağını belirtti. Tünelden, İstanbul ile Bakü arasında sefer yapacak hızlı trenlerin geçeceği kaydedilen haberde, proje tamamlandığında Avrupa'yı Çin'e bağlayan Trans Sibirya Demiryolu hattına alternatif bir rotanın ortaya çıkacağı belirtildi.Gazete, Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım'ın, maliyetinin yaklaşık 3 milyar doları bulduğu söylenen 1400 metrelik tünelin, İstanbul'da 30 yıl içinde olması beklenen büyük depreme dayanıklı inşa edildiği şeklindeki sözlerine yer verdi.

Times, Osmanlı Sultanı I. Abdülmecid'in iktidarda olduğu 1860 yılında bir Fransız mimarın benzer bir proje hazırladığını ancak bu projenin imkansız bulunduğunu da hatırlattı.

'Asrın projesi'

Almanya'nın Der Tagesspiegel gazetesi ise, "Asrın projesi salı günü devletin zirvesi tarafından açılacak" başlığıyla verdiği haberinde, Marmaray projesini detaylı şekilde tanıttı.

BAKAN ŞAHİN TWİT SİLDİ

Öte yandan Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Fatma Şahin’in hesabından atılan Marmaray twit’i bir süre sonra silindi.Mesajda, “4 rekat namaz yaklaşık 4 dakika. Allah kabul etsin. Bu kadar sürede, #4dakikada Avrupa'dan Asya'ya, Asya'dan Avrupa'ya. Allah'a şükür” yazarken, Bakan Şahin daha sonra o twit'i neden sildiğini yine Twitter'dan açıkladı:

"Bir önceki twit’i danışman arkadaşımız ben toplantıda iken bana sormadan yazmış. Sonradan fark edince konuyla ilgisiz bulduğumdan sildim" ifadesini kullandı.

Sıradaki haber yükleniyor...
holder
SIRADAKİ HABER MEB'den öğretmenlerle ilgili son dakika açıklaması