Marmaris'te deniz kahverengi

Marmaris'te deniz kahverengi

Muğla'nın Marmaris ilçesinde sahilde başlayan altyapı çalışmaları sırasında ortaya çıkan moloz ve toprakları da sürükleyip döktüğü körfezin büyük bölümü, çamur deryasına döndü

09 Şubat 2012, Perşembe 10:36 Son Güncelleme:
YAZI BOYUTU
Abone Ol Google News

Marmaris Belediyesi, daha güzel görüntü oluşturmak ve yat limanına yanaşan teknelere daha iyi hizmet verebilmek için yaz sezonu biter bitmez çalışma başlattı.

Kordon Caddesi’ndeki betonlar, yenilerinin döşenmesi için kırıldı. Törenlerin yapıldığı Atatürk Heykeli’nin bulunduğu alanda da yenileme çalışmaları başlatıldı.

Ayrıca kıyı bandı çalışmaları nedeniyle plaja da iş makineleri girdi. Tüm bu çalışmalar sürerken başlayan sağanak yağmurların oluşturduğu selin, çamurlarla birlikte sahilde yapılan kazılar sırasında ortaya çıkan moloz ve toprakları da sürükleyip döktüğü Marmaris Körfezi’nin büyük bölümünü çamur deryasına çevirdi.

Muğla Üniversitesi Su Ürünleri Fakültesi Temel Bilimler Bölümü su kalitesi çalışmaları yapan Yrd. Doç. Dr. Nedim Özdemir, "Ölçüm yapmadan ’Körfez kirlendi’ diyemeyiz. Ama korkumuz tehlike çamurun dibe çökmesi. Körfezin derinliğinin azalması. Derinliğin azalmasıyla birlikte alttaki su sirkülasyon azalır.

Çamur dibe yerleşir. Dip canlılarına zarar verir. Şu anda körfezde yoğun biçimde su değişimi var. Su kalite oranlarına bakılarak kirlilik parametresinin olup olmadığı analizler sonunda ortaya çıkar" dedi.

Mustafa SARIİPEK/DHA

Sıradaki haber yükleniyor...
holder
SIRADAKİ HABER 8 Mart 2021 Çılgın Sayısal Loto sonuçları