Mars’a isim göndermek için Nasa’ya nasıl başvurulur? Nasa 2020 Mars bileti almak için…

Amerikan Ulusal Havacılık ve Uzay Dairesi'nin (NASA) ‘İsmini Mars’a gönder’ kampanyasına en çok katılım Türkiye’den gerçekleşti. Türkiye’de internet aramalarında Nasa ilk sıralarda yer alıyor. Peki, Mars’a isim göndermek için Nasa’ya nasıl başvurulur? Nasa 2020 Mars bileti ile ilgili merak edilenler…

25 Mayıs 2019, Cumartesi 14:34 Son Güncelleme:
A A
Mars’a isim göndermek için Nasa’ya nasıl başvurulur? Nasa 2020 Mars bileti almak için…

Amerikan Ulusal Havacılık ve Uzay Dairesi (NASA), Mars’a gönderilecek uzay aracında ismini yazdırmak isteyenler için tüm dünyada kampanya başlattı. ‘İsmini Mars’a gönder’ kampanyasına en çok katılım Türkiye’den gerçekleşti. Peki, Mars’a isim göndermek için Nasa’ya nasıl başvurulur? Nasa 2020 Mars bileti nereden alınır? İşte detaylar…

Mars’a ismini göndermek isteyenler, NASA’nın internet sitesinden isim, soy isim, ülke ve posta kodu bilgilerini girerek bu şansı elde edebiliyor. Formu dolduranlara temsili bir uzay yolculuğu biletinin de verildiği kampanyaya şu ana kadar 3,5 milyon insan katıldı.

Kampanyaya en çok katılım 1 milyon 291 bin 772 milyon başvuruyla Türkiye’den yapıldı. Türkiye’yi 430 bin 248 bin kişiyle ABD, 407 bin 889 bin kişiyle Hindistan takip etti. Sistemde toplanan isimler, Mars’a gönderilecek uzay aracında yer alacak çip içinde muhafaza edilecek. NASA üst düzey yetkilisi Thomas Zurbuchen, tarihi Mars misyonunu başlatmaya hazırlanırken, herkesin bu keşif yolculuğunun bir parçası olmasını istediklerini belirtti.

MARS’A İSİM GÖNDERMEK VE BİLET ALMAK İÇİN TIKLAYIN!

NASA, 30 Eylül’e kadar tüm dünyadan Mars’a ismini göndermek isteyenlerin talebini kabul edecek. Mars’a gönderilmesi planlanan uzay aracının Temmuz 2020’de fırlatılması ve Şubat 2021’de Mars’a ulaşması planlanıyor. Uzay aracı, geçmiş mikrobik yaşama dair izler, Mars’ın iklim ve jeolosiyle ilgili örnekler toplayarak dünyaya dönecek.

Sıradaki haber yükleniyor...
SIRADAKİ HABER Çayı içiyor, poşetini sanat eserine dönüştürüyor