Masal gibi bir şehir: Nürnberg

Orta Avrupa ülkelerinden Almanya, Schengen Bölgesi’nde yer alıyor. Bir Avrupa Birliği ülkesi olan ülke, Avrupa’nın en fazla ziyaretçi çeken destinasyonlarından biri. Almanya’nın bu şehirlerinden biri de Nürnberg. Tarihte Kutsal Roma Cermen İmparatorluğu’nun merkezlerinden biri olan ve bu bakımdan Orta Çağ’ın görkemli tarihi dokusuyla bezeli bir şehir olarak özellikle tarih tutkunlarını ağırlayan Nürnberg’de, masal gibi bir yolculuğa hazır olun.

15 Nisan 2020, Çarşamba 12:43 Son Güncelleme:
YAZI BOYUTU
Abone Ol Google News
Nürnberg'de nerede kalınır?

Nürnberg'de nerede kalınır?

Alman Federal Bavyera eyaletinde, Orta Franconia idari bölgesinde yer alan şehir, Münih’ten sonra Bavyera’nın ikinci büyük kenti. Nürnberg'i ilk kez ziyaret ediyorsanız ve turistik yerleri gezecekseniz konaklamak için en iyi yer, eski şehir surları içindeki oteller.

 Nürnberg’te ne yenir?

Nürnberg’te ne yenir?

Nürnberg mutfağı Güney Almanya’nın lezzetlerini içermekte. Kentte, yerel lezzetler bulunabildiği gibi dünya mutfaklarının en iyi örneklerini yapan restoranlar da var. Münih büyük bir şehir olduğundan sokak lezzetleri sunan küçük restoranlardan lüks restoranlara, hamburgercilerden pizzacılara kadar farklı mutfak kültürlerini barındıran bir yapıya sahiptir. Zencefilli kurabiyeleri ise oldukça ünlü. Öte yandan tüm Almanya’da olduğu gibi burada da biranın özel bir yeri var. Eğer bu bölgeye özel yemekler denemek isterseniz yerel yemekler arasında popüler olanları şöyle.

Sauerkraut

Beyaz lahana ile yapılan, kendi kendine fermente olan doğal bir turşu. Kendine has bir lezzeti var.

Weggla

Bir ruloda 3 adet Nürnberg ızgara sosisi konulan bir yemektir. 

Bretzel & Weisswurst

Hamurdan yapılan bir çörek ile birlikte sunulan beyaz sosis genellikle kahvaltı olarak tercih edilmekte. Beyaz sosis genellikle domuz eti içermekte. Bu nedenle domuz eti yemeyen dinlere mensup olanların dikkatli olması gerekir. Burası beyaz sosisin doğduğu şehir olarak da bilinmekte.

Apfelstrudel

En yaygın hamur tatlısı. İçi elma rendesi veya elma parçalarıyla dolu bir tatlı. Tarçınlı elma tadı sevenler için muhteşem bir lezzettir. 

Spaetzle

Bir çeşit makarna. Farklı malzemeler ile pişirilebilmekte.

Rouladen

Tadı damağınıza kalacak olan Rouladen, ince dilimlenmiş et ya da dana eti ile sarılmış pastırma, soğan, hardal ve turşudan oluşan bir karışım.

Nürnberg’de gezilecek yerler

Nürnberg’de gezilecek yerler

İkinci Dünya Savaşı'nda ağır hasar görmüş olmasına rağmen, şehrin eski Orta Çağ binalarının çoğu eski restore edilmiştir. Mümkünse, Nürnberg'in popüler festivallerinden birinde gezmenizi öneririz. Festival zamanı kent daha canlı ve eğlenceli. İki ünlü festivalden ilki “Eski Şehir Festivali” olan müzikal ve halk etkinliği diğeri ise “Organ Week“ festivali. Orta Çağ cazibesinin bir örneği olan güzel Eski Kent, kalenin dibinde yer almakta. Tarihi binalara, muhteşem kiliselere, Almanya'nın en büyük yaya bölgelerinden birine ve geleneksel Hauptmarkt'a ev sahipliği yapmakta.

Ulusal Alman Müzesi (National Germanic Museum)

Ulusal Alman Müzesi (Germanisches Nationalmuseum) ülkenin en büyük Alman sanat ve kültür koleksiyonuna sahiptir. Müzede sanatsal ve kültürel tarih ile ilgili tarihî belgeler, 17.000 mühürden oluşan bir mühür koleksiyonu ve mükemmel bir güzel sanatlar eserleri yer alır. Aynı binada, Endüstri Müzesi (Gewerbemuseum) de yer aldığından burayı da gezebilirsiniz. Ayrıca yakınlardaki Neues Museum Nürnberg, modern ve çağdaş bir koleksiyonuna sahiptir.

Nürnberg Şatosu

Eski kentin kuzeyinde, 351 metre yüksekliğindeki etkileyici Nuremberg Şatasu, ziyaretçilerine eşsiz bir manzara sunmakta. Avrupa'daki en önemli Orta Çağ kalelerinden biri olan yapı, 1050'den 1571'e kadar tüm Alman krallarının ve imparatorlarının ikametgâhı oldu. Şatoda yer alan Pentagonal Kule, 1040 yılında yapılmıştır. 11. yüzyılda inşa edilmiş olan Kaiserburg muhteşem Sinwell Kulesi ile birlikte nefes kesici bir manzaraya sahiptir. 12. yüzyıldan kalma şapel ve sayısız önemli sanat eserini burada görebilirsiniz. 

Kasaba Surları

Nürnberg, 14-15. yüzyıldan kalmaduvarlarını günümüzde de koruyabilmiştir. Burada pek çoğu gezilebilen çok sayıda kapı ve kule bulunmakta.

Nürnberg Ulaştırma Müzesi

Eski şehir surlarının hemen dışında, ülkenin demiryolu hatları ile ilgili birçok sergiye ev sahipliği yapan Nürnberg Ulaştırma Müzesi (Verkehrsmuseum Nürnberg) bulunmakta. Müzede pek çok maketin yanı sıra çeşitli interaktif anlatımlar da yer almakta.

St. Lawrence Kilisesi

Lorenzer Platz'da bulunan 14. yüzyıldan kalma Gotik bir kilise. St. Lawrence (St. Lorenz) aynı zamanda şehrin en büyük kilisesi. Batı kapısının üzerinde, çapı dokuz metre olan gül penceresi, en dikkat çeken yeri. 1589'dan kalma Fazilet Çeşmesi ve 13. yüzyıldan kalma kule benzeri Nassauer Haus’da diğer ilgi çeken yerleri. 

Hauptmarkt

Nürnberg'in ünlü Noel Pazarı'nın yapıldığı Hauptmarkt'ta, festivalleri ve ışıklandırmanın yanı sıra süs eşyaları, Noel yiyecekleri ve hediyelik eşya satan tezgahları görebilirsiniz. Şehrin tek Barok kilisesi burada yer almakta. Hauptmarkt, 14. yüzyıldan kalma "Güzel Çeşme" ye ev sahipliği yapmakta. Aynı zamanda, 1616 yılında inşa edilen ve muhteşem kapıları, zindanları ve işkence odasıyla dikkat çeken Eski Belediye Binası'da burada yer alır. 

Albrecht Dürer'in Evi

Ünlü Alman Rönesans sanatçısının 1509'dan 1528'de ölünceye kadar yaşadığı 15. yüzyıldan kalma evi. Günümüzde müze olarak halka açıktır. 

Nazi Partisi Toplanma Alanı

Almanya'nın en önemli müzeleri arasında yer alır ve Nazi Dönemi’nin detaylarını anlatır. Nazi Partisi mitinglerinin düzenlendiği Kongre Salonu'nun yanında en göze çarpan sergi Fascination ve Terror . 

Bu Video
İlgini
Çekebilir
Sıradaki haber yükleniyor...
holder
SIRADAKİ HABER Küçük bir gezinti: Şehirlere adanmış 10 şarkı