Maşanın daha kalıcı olması için ne yapmalı?

Maşa yaptıktan sonra bozulmaması için elimizden geleni yapıyoruz ama genelde pek başarılı olamıyoruz. Buklelerin bozulmaması için ne yapmalı sorusunu soruyor, ıslak ellerle dokunmamaktan öteye gidemiyoruz. Halbuki akşamdan yapılan maşanın bozulmaması için pek çok tüyo var. Maşanın daha kalıcı olması için yapılabilecekleri sıraladık.

05 Şubat 2021, Cuma 15:12 Son Güncelleme:
YAZI BOYUTU
Abone Ol Google News
 Saçlarınızı mümkün olduğu kadar ince buklelere ayırın

Saçlarınızı mümkün olduğu kadar ince buklelere ayırın

Saçlarınızı tarayın ve istediğiniz kalınlıkta tutamlara ayırın. Sıkı bukleler için tutam ne kadar kalın olursa maşayı o kadar uzun tutmanız gerekir. Bu yüzden saçlarınızı yeterince ince tutamlara ayırdığınıza emin olmalısınız.


 Maşaya başlamadan önce bir spreyle saçınızın doku kazanmasını sağlayın

Maşaya başlamadan önce bir spreyle saçınızın doku kazanmasını sağlayın

Buklelerin daha kalıcı olması ve hacmini tüm gün yitirmemesi için maşa yapmadan önce tarayıp ayırdığınız tutamları doku verici bir ürünle spreyleyin. Bunun için hafif tutuşlu bir saç spreyi veya deniz tuzu spreyi kullanabilirsiniz.


Üstteki tutamlardan başlayın

Üstteki tutamlardan başlayın

Genelde maşa yaparken saç tepede tutturularak önce altlardan başlanır. Ama eğer hacimli bir görünüm istiyorsanız saçlarınızı en üst tutamlardan maşalamaya başlayın. 

 Nemden uzak tutun

Nemden uzak tutun

Maşa yapılmış saçlar en ufak bir ıslaklıkla temas ettiğinde hemen bozulacaktır. Bu yüzden eğer banyoya girdiğinizde sadece vücudunuzu yıkayacaksanız, saçlarınızı toplamanız yeterli olmayacaktır. Bunun için saçınıza kağıt bonelerden takabilirsiniz.  


 Saçlarınıza sıcakken dokunmayın

Saçlarınıza sıcakken dokunmayın

Saçın istediğiniz gibi sabitlenmesi için bukleler sıcakken onlara dokunmamalısınız. Hazırladığınız tutamları soğuduktan sonra öne klipsleyerek alt kısımlara doğru işleme devam edin.

 Saç kurutma makinesinin soğuk havasıyla sabitleyin

Saç kurutma makinesinin soğuk havasıyla sabitleyin

Isı buklelerin şekil almasını sağlarken, soğuk duruşlarını kalıcılaştırıyor. Bu yüzden tüm tutamlar bittikten sonra klipsleri çıkarın ve kafanızı öne doğru eğerek dağıtıcı uç taktığınız saç kurutma makinasının soğuk hava ayarıyla buklelerin kalıcılığını ve tutuşunu iyice sabitleyin.

  Saçınıza dokunmayın

Saçınıza dokunmayın

Saça maşa yapıldığı zaman saç yumuşacık bir hal alır. Bu da insanda sürekli saça dokunma isteği uyandırır. Fakat maşalı saça dokunmamakta büyük yarar vardır. Çünkü hem çekilen fönün ömrünü kısaltmış oluruz hem de yağlanmasına neden oluruz. Yağlanan saç da daha önce dediğimiz gibi çabuk bozulur.

  Saç diplerine de sprey sıkın

Saç diplerine de sprey sıkın

Öne attığınız saçlarınızın diplerine hacim ve doku verici bir sprey sıkın ve parmaklarınızla ürünü saç diplerine dağıtın. Son olarak sabitleyici bir saç spreyi sıktığınız saçları avuçlayarak şekillendirin ve ürünü yedirin. Saçlarınızı arkaya atın, biraz daha yardım isteyen yerlere maşayla son düzeltmeleri yapın.


 Kuru şampuan kullanın

Kuru şampuan kullanın

Kuru şampuan kullanmak yağlanmayı önlediği gibi saçınızın suya değmeden temiz kalmasını da sağlamaktadır. Ayrıca saça tertemiz bir koku da vermektedir. 

Bu Video
İlgini
Çekebilir
Sıradaki haber yükleniyor...
holder
SIRADAKİ HABER Vücudunuzu rahatlatacak ve dengeyi bulmanızı sağlayacak 7 kişisel bakım rutini