MasterChef Türkiye, bize çok şey öğretti

TV 8 ekranlarında haftada 5 gün yayınlanan MasterChef Türkiye 2020’ye resmen sarmış durumdayım. Acun Ilıcalı, MasterChef Türkiye’nin ilk bölümünü temmuzda yayınlayarak yaz dizilerine pek prim vermeyen benim gibi izleyicileri ekrana erkenden bağlamayı başardı ve bu kıyasıya rating savaşına 1-0 önde başladı. Elbette buna şaşırmadık öyle değil mi? :) Aynur Özdoğan/ aynur.ozdogan@posta.com.tr

02 Ekim 2020, Cuma 11:36 Son Güncelleme:
YAZI BOYUTU
Abone Ol Google News

Malum, pandeminin etkisiyle eskisi gibi evden çıkamıyor, dışarda eşle dostla vakit geçiremiyoruz. Tam bir evcimen olmama rağmen bu kadarı bana bile fazla geldi. Bunaldık yahu! Bu süreçte neredeyse Netflix’te izlenmedik dizi, film, belgesel bırakmadım, Youtube’da kanal kanal gezdim. Ve nasıl gelip nereye gittiğini anlamadan koskoca bir yazı bitirdik… Sağlık olsun diyelim.

Ve eylülle birlikte televizyon kanalları yeni yayın sezonunu açtı. Ne yalan söyleyeyim bu sene hiç izlemediğim kadar televizyon izliyorum, yerli dizi ve programları takip ediyorum. Masumlar Apartmanı’nda Safiye’ye, Gülben’e, Neriman’a ayrı ayrı üzülüyor, İnci’nin dedesine resmen ayar oluyor “Höfff! Dedeee sal şu kızı biraz!” diye söylenirken buluyorum kendimi. Dede bana cevap vermediği sürece her şey normal, kendimi delirmiş saymıyorum şimdilik:)

Kırmızı Oda’da Evrim Alasya’nın canlandırdığı Meliha’ya mı üzüleyim, Melisa Sözen’in hayat verdiği Alya karakterini sarıp sarmalama isteğimle mi başa çıkayım, Salih Bademci’nin canlandırdığı Mehmet’i eşine, çocuklarına şiddet uygulayan bir caniye dönüştüren ailesine mi küfredeyim ben de şaşırdım. Şiştim resmen! Binnur Kaya’yı komedi dışında bir türde izlemek başka bir keyif o ayrı. 

Psikolojik drama dizilerinin topluma ve aslında kendi içinde yapayalnız kalmış bireye ayna tuttuğunu, bunun doğru ellerde projelendirilmesi halinde küçümsenmeyecek kadar olumlu etkilerinin olacağına inanıyorum. Diğer taraftan, kendi hayatlarımızda üstünü örttüğümüz bir yerlere de dokunuyor, belki kanatıyor. 

Biraz da keyifli bir şeylere yüzünü dönmek istiyor insan. Twitter’da MasterChef, Survivor izleyenlere “kalitesiz” etiketi yapıştıran, bu programları izlememeyi entelektüel bir duruş zanneden bir kitle türedi, ben onlara inat MasterChef izleyerek dinleniyorum. Yemek yarışmalarını seviyorum kardeşim suç mu?

Önceki senelerde yemekteyiz yarışmalarında sivrilen, abartı hareketleri ile itici bulduğum showman kılıklı yarışmacılardan dolayı takip etmeyi bırakmıştım. Programın yapımcıları sosyal medyadaki sesimizi duymuş olmalı ki bu sene yarışmacı profilini oluştururken, programdaki bu profilleri birkaç bölüm tutup sonrasında eledi. Oh çok da iyi oldu. Ağırlıklı olarak gastronomi ya da pastacılık eğitimi almış, yolu gerçekten profesyonel bir mutfaktan geçmiş yarışmacıları izleyebiliyoruz nihayet.

Jüride her şefin bir rolü mü var?

Jüride her şefin bir rolü mü var?

Diğer ülkelerde yayınlanan yarışmalarda da olduğu gibi jüride farklı roller üstlenilmiş durumda. Mehmet Yalçınkaya, yarışmacıların korkudan titrediği, sert, disiplinli, kuralcı şef rolüyle. Sosyal medyada da yarışmacılara karşı sert tavırlarıyla ilgili epey eleştiri alırken, diğer taraftan elenen yarışmacılara baba şefkatiyle veda etmesi de yufka yürekli aslında ya! yorumlarına neden oluyor. Somer Sivrikaya, esprileri ve sakin ses tonuyla tansiyonu düşürmeyi üstlenen, giydiği kimono ve renkli gömleklerle stilini konuşturan tatlı – sert bir rolde değil mi? Danilo Zanna, İtalyan aksanı ile Türkçe konuştuğu için zaten doğal sempatik, özel bir şey yapmasına gerek kalmıyor neredeyse:) 

Peki Danilo Şef’in çatalın ucuyla tadım yapmasına delirmeyen var mı? Şefim daldırsana çatalı ne anlayacaksın şuncacıktan! Somer Şef öyle mi? Aynı çatala hem somon hem patates püresi alıp bir de brokoliyi sığdırıp bir lokmada götürebiliyor. Helal!  Mehmet Şef’in içli köfte yerken yüzünün Yeşilçam’ın efsane kötü adamı rahmetli Erol Taş’a benzemesi, bir ısırıkta lahmacunun yarısını götürmesi karşısında irkilmiş olabilirim.

Gece gece yarışmada Antep lahmacun yapmak! La bu millet ne etti size?

Gece gece yarışmada Antep lahmacun yapmak! La bu millet ne etti size?

Açık kebapçı bulup sipariş vermemek için çok zor tuttum kendimi. Eminim birçok evde aynı şey yaşanmıştır. Önceki sezonlardan birinde yarışmacılara çiğköfte yaptırmışlardı, tam o esnada online yemek sipariş verilen sitelerde çiğköfteciler evlere servise yetişemediği için aşırı yoğunluktan geçici olarak dükkân kapatmışlar. Yarışma işte bu kadar etkili. Sadece bu kadar mı? Sizi bilmem ama ben programda çok şey öğrendim. Parmesan tuille yapmayı bilmeyen de artık ne bileyim diyerek dolaşıyorum evde:) Şaka maka yarışmacılarla birlikte hafiften masterclass eğitimi de alıyoruz.

• Peynirdir, yoğurttur biberiyeyle, talaşla tütsüleyebiliyorum artık.

• Kırmızı eti tereyağ ile mantolayarak pişirmeyi, 

• Balığın kılçığını çıkartmanın inceliklerini,

• Ravioli hamuru açmayı, deniz mahsullü risotto yapmayı öğrendim az şey mi? :)

Gelelim yarışmacılara

Gelelim yarışmacılara

Hani korku-gerilim filmlerinde, ormanın içindeki ürkütücü evde mahsur kalan bir grup genç vardır ya. Bir zeki, bir şişman, bir seksi sarışın, bir içine kapanık kız, bir sakar şapşal çocuk, bir kaslı yakışıklı vs. Sanki yarışmanın yapımcıları da buna oynamış gibi hissettirmiyor mu? 😊 Her kesimden izleyici için sahipleneceği ya da sinir olacağı bir yarışmacı var mutlaka. Hemen hemen hepsinin mavi tikli Instagram hesabı var ve oldukça yüksek sayıda takipçiye sahipler.


Yarışmada güçlü isimlere ana istasyonlar emanet ediliyor, Serhat, Barbaros, Emir, Esra Abla, Furkan, Eray, Uğur yeni yeni Berker gibi isimler. Joker olarak adlandırdıkları yarışmacılar ise ihtiyaç duyulan istasyonlara destek oluyor, Sefa, Duygu, Ayyüce, şimdilerde elenen Celal gibi isimler. Yarışmadaki diğer yarışmacıların da, hafta doldurmak için alındığını düşündüğü, nispeten diğerlerine göre daha zayıf, aşçı olmayan Arem, Selin, Walison, Didem gibi bazıları halihazırda elenmiş isimlerin de çok uzun süre yarışmada tutunamayacağı başından beri belli aslında. 

MasterChef Serhat Doğramacı

MasterChef Serhat Doğramacı

Baştan söyleyim benim favorim MasterChef Serhat. İlk günden bu yana yemeklerini özenle pişiriyor, satranç oynar strateji geliştiriyor. Kendinden çok emin, altı dolu olan bir güvenle yarışıyor. Takım kaptanının ekibinde görmek istediği ilk yarışmacılarından biri olarak seçiliyor ve kaptanın seçimlerinde danışmanlık yapıyor.  Yemek yaparken elini çenesine götürüp önden düşünüyor, sonra sakin bir şekilde yemeği yetiştiriyor ve çoğunda tabağı ya kazanıyor ya iyiler arasında gösteriliyor. Hatalarından ders almayı biliyor. Ekip arkadaşları şimdilik onu potaya göndermekten çekiniyor. Amerika’da aşçılık eğitimi almış olması da Serhat için bir avantaj.

MasterChef Barbaros Yoloğlu

MasterChef Barbaros Yoloğlu

Nam-ı diğer Barba. Bazıları da Barbi diyor😊 Filmlerdeki kötü süper kahramanları andırmıyor mu😊 Pantolon askıları, 80’lerden kalma geriye taralı, aslan yelesi kesimli, ıslak jöleli kıvırcık saçları, hafiften peltek konuşması, özgüven fışkıran lafları, felfecir okuyan gözlerle balkonda fısır fısır yorumları ile yarışmanın nev-i şahsına münhasır belki de tek yarışmacısı. Finali görmesi muhtemel en renkli ve güçlü adaylardan biri.

Yarışmanın ilk başlarındaki seçmelerde “Güvenmediğim tabağı, elenmeyi de göze alarak sizlerin karşısına çıkarmayacağım şeflerim!” sözleriyle jüriyi özellikle Mehmet Şef’i şaşırtmıştı. Dokunulmazlık yarışmasında kötü eleştiri alacağını anlayınca, ayağı takılıp tabağını yere düşürme numarası ile herkese pes dedirtti. Barbaros cidden senden korkulur :)

MasterChef Emir Elidemir

MasterChef Emir Elidemir

Kadın izleyiciler tarafından Instagram ve Twitter’da adeta Yunan heykeli muamelesi gören MasterChef Emir, yarışmanın güçlü isimleri arasında gösteriliyor. Kırmızı ve mavi takım kaptanları tarafından özellikle soğuk başlangıç istasyonunda güçlü olduğu için tercih ediliyor. Yurt dışında çalışmış olmasının avantajlarını zaman zaman görse de Emir’in aşil tendonu Türk mutfağı. Türk yemeklerinde iyi olmadığını kendisi de defalarca ifade etti şeflere. Eleme gecesinde Türk yemeğine denk gelirse şansı muhtemelen düşük olacak gibi görünüyor.


MasterChef Tanya Kilitkayalı

MasterChef Tanya Kilitkayalı

“Dadı duzu yerinde. Gereken her şeyi içine godum” “Şef bu yemeği en iyi biz yaparık” “Gırmızı dakımı yeneceyik” şivenin şirinliği mi Tanya’nın sempatikliği mi bilmiyorum ama Tanya’yı seviyorum😊 Yarışmanın açık ara en sempatik, en naif yarışmacısı. Doğu Akdeniz Üniversitesi Turizm Fakültesi, Gastronomi ve Mutfak Sanatları Bölümünden mezun olmuş. Kıbrıs’ta aile restaurant’larında da çalışarak tecrübe kazanmış olması da şansını arttırıyor. Modern tabak sunumları ve soğuk istasyonunda Emir’in karşısında konumlandırılan güçlü isimlerden biri. Lütfen diren Tanya, seni finalde görmeyi çok istiyorum.MasterChef Furkan Yalçın

MasterChef Furkan Yalçın

Nam-ı diğer pürmüz Furkan:) İstisnasız her tatlı ve yemekte yerli yersiz pürmüz kullanması ile bu lakabı fazlasıyla hak ediyor. Tatlı istasyonunda genellikle takımına kazandıran MasterChef Furkan’ın en büyük sorunu hızlı köpürmesi olabilir. Yarışmayı izlerken bu ne sinir be Furkan. Azcık sakin ol be kuzum! diyesi geliyor insanın. Kendimi Esra Abla gibi hissettim ama gülmek sana yakışıyor Furkan niye gülmüyorsun.


MasterChef Duygu Acarsoy

MasterChef Duygu Acarsoy

Her elemede ekip arkadaşları tarafından tabağı başarılı da olsa başarısız da olsa potaya gönderilen Duygu’yla diğerlerinin yıldızı pek barışmadı. En yakın arkadaşı Ayyüce tarafından potaya gönderildiği gece gözlerinden çıkan ateşleri, keskin sözleri ile buz kesen stüdyoyu çekirdek çitleyerek izledim çok korkutucuydu. Sonra yavaş yavaş ısındılar gibi hissederken Duygu’nun özel hayatı ile ilgili bir konu gündeme geldi programda.


Bu kız ne kadar şanssız dedirten talihsizlikler. Boşandığı kocasından geçmişte şiddet görmüş, evini arabasını adama kaptırmış, ailesinin onaylamadığı bu evlilikte adamın bir de 5 ayrı suçtan sabıkası çıkmış. Bunlar da yetmezmiş gibi bir de kocası boşanır boşanmaz Duygu’nun yakın arkadaşım dediği birisi ile evlenmiş. Esra Erol’lara çıkmışlar olaylar olaylar… Şimdi bu kız insanlara zor güvenmekte haksız mı Allah aşkına? Ayyüce onu potaya gönderirken niye bu kadar kırıldığını daha iyi anlayabiliyorum.Olaylar burada bitse yine iyi. Gel zaman git zaman terapistler eşliğinde kendini toparlıyor ve yeniden aşık oluyor ve nişanlanıyor. Yarışmada Duygu’ya bir telefon geliyor ve karşıdaki ses “Nişanlın seni benimle aldatıyor bak haberin olsun!” diyor. Duygu nişanlısına soruyor ve “evet yaptım bir hata affet!” cevabını alıyor. Geçen hafta programda makyajsız yıkık bir Duygu izledik. Umarım çabuk toparlanır ve karşısına daha düzgün tipler çıkar artık.  Bu kadar magazin yeter. Duygu da pastacı olması ve titiz çalışması ile yarışmada finale kadar ilerleyebilecek bir aday. Çatışma ve sürekli aksiyonu olan yarışmacıların rating’lere olan olumlu etkisi sır değil.MasterChef Eray Aksungur

MasterChef Eray Aksungur

Ana yemek özellikle Türk mutfağı istasyonunda iyi olmasına rağmen tam bir uyumsuz karakter olması nedeniyle takım kaptanlarının ekibe en son dahil etmek istedikleri bir isim. Yemek konusunda güçlü olsa da son seçildiği için hırçınlaşan, izleyicinin biraz itici bulduğu ama muhtemel finale kalacak isimlerden biri de kuşkusuz Eray. The exorcist yazılı şapka takan yarışmacıya daha sevecen bir yorum yapamıyorum tabi:)


MasterChef Esra Tokelli

MasterChef Esra Tokelli

Yarışmacıların Esra Ablası. Yaşça diğerlerinden büyük, bildiğim kadarıyla aşçılık eğitimi almamış ama el yatkınlığı ve düzenli çalışması ile şeflerin gözünde taktir toplamış ve diğer yarışmacıların da güçlü bir rakip olarak gördüğü bir yarışmacı. Hamur işleri ondan soruluyor, 4 dakikada arka tarafından gazete okuyabilecek kadar ince yufka açıyor kadın. Daha ne yapsın? 


Twitter’da nude rujuna çok fazla yorum gelince renkli ruj sürmesi ise sosyal medyanın gücü dedirtti😊 Ekip arkadaşlarının potaya göndereceği isim olarak onun adını yazdığındaki yüzünün aldığı alıngan ifade… Dudak hafif sağa kayıyor, bir göz kısılıyor ve Yaz kuzum uzatma. Bas geç! sözleri dudaklarından dökülüyor😊 Esra abla eğer profesyonel aşçılık eğitimi almış olsaydı o yarışmada hiçbirinin şansı olmayacaktı bence. Kadın doğuştan yetenekli arkadaşlar.


Ve son olarak MasterChef Walison

Ve son olarak MasterChef Walison

İtalyan biskolata erkeği gibi geldi, kadın izleyiciler kadar erkeklerin de sempatisini kazandı bence. Danilo şef’ten daha kötü Türkçesiyle yarışmada zor anlar yaşıyor. Mutfak tecrübesi de olmadığı için yarışmada eleneceği düşünülen isimlerin başında geliyor. Walison’un kendini ifade ederken kullandığı sözcükler, bakışlarındaki çocuksuluk ve diğer yarışmacıları düşününce kurtlar sofrasında bir süt kuzu adeta.  Ama bir İtalyan olarak milli yancımız cacıkta Serhat’ı yendiğini de not düşelim:)

Berker, Sefa, Uğur, Ebru, Özgül… Yarışmada özel hayatları ya da performansları ile diğerlerine göre daha sakin yarışmacılar. 

Bakalım kim kazanacak bekleyip göreceğiz:)

Instagram adresleri:

https://www.instagram.com/dogramaciserhat/ 

https://www.instagram.com/barbarosyologlu/

https://www.instagram.com/emirelidemir/

https://www.instagram.com/tanyakilitkayali/

https://www.instagram.com/esratokelli/

https://www.instagram.com/furkanyyalcin/

https://www.instagram.com/ayyucekamit/

https://www.instagram.com/dacarsoy/

https://www.instagram.com/eray_aksungur/

https://www.instagram.com/ozgulcosar/

https://www.instagram.com/sefaokyayklc/

https://www.instagram.com/uguryilmazdeniz/

https://www.instagram.com/berkerbasmanav/

https://www.instagram.com/ebruhasofficial/

Bu Video
İlgini
Çekebilir
Sıradaki haber yükleniyor...
holder
SIRADAKİ HABER Nesrin Cavadzade: Babacığım sen duyma