Mat Collishaw'un Eşikler adlı sergisi 16 Mayıs'ta İstanbul'da!

Dünyaca ünlü sanatçı Mat Collishaw’un “Eşikler” (Thresholds) adlı sanal gerçeklik sergisi, 16 Mayıs - 29 Temmuz tarihleri arasında Yapı Kredi Kültür Sanat’ta sanatseverlerle buluşacak

14 Mayıs 2018, Pazartesi 10:38
A A

İlk gösterimi 2017’de Londra’da Somerset House’da gerçekleşen sergi, dünya turnesi kapsamında ilk yurt dışı gösterimini İstanbul’da yapacak. “Eşikler” (Thresholds), izleyiciyi zamanda yolculuğa çıkararak İngiliz bilim adamı William Henry Fox Talbot’ın 1839 yılında Birmingham’daki King Edward’s School’da açtığı dünyanın ilk fotoğraf baskı sergisine götürecek. Ziyaretçiler, bu sergide dijital ve üç boyutlu inşa edilmiş bir mekâna adım atarak, dijital ortamda inşa edilmiş vitrinlere, eşyalara, yüzeylere dokunabilecek, yanmakta olan şöminenin yaydığı kokuyu ve ısıyı da hissedebilecek.

Collishaw’un, 1839’da serginin açıldığı sırada protesto gösterileri yapmakta olan işçi örgütü Çartistler’in seslerini ve görüntülerini de taşıdığı sergide, kızılötesi sensörlerin ziyaretçilerin görüntüleri üzerinde oynadığı oyunlar da dikkat çekiyor.

1980’lerin sonlarında birlikte açtıkları sergilerle dünyayı sarsan ve kendilerinden sonra gelen kuşakları derinden etkileyen Young British Artists (Genç Britanyalı Sanatçılar) topluluğunun önemli bir üyesi olan Mat Collishaw, 1988’de katıldığı “Freeze” sergisi ve 1990’da açtığı ilk kişisel sergisinden beri çağdaş sanat sahnesinin en etkileyici figürlerinden biri olarak anılıyor.

DHA

SON 24 SAATTE YAŞANANLAR

;

Kişisel verilere ilişkin aydınlatma politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için Kişisel verilere ilişkin aydınlatma metnimizi inceleyebilirsiniz.