Matsutake mantarının sağlığa faydaları

Matsutake mantarı, çam ağaçlarında büyüyen pahalı bir mantar türü. Ülkemizde de yetişen matsutake mantarı Japonya'ya ihraç ediliyor. Matsutake mantarının kilogram fiyatı 85 ila 100 dolar arasında değişiyor. Matsutake mantarının içerdiği yüksek orandaki vitamin ve mineral sayesinde sağlığa oldukça faydası var. Uzman Diyetsiyen Şebnem Kandıralı Yıldırım matsutake mantarının faydaları ve besin değerleri hakkında bilgi verdi.

03 Haziran 2020, Çarşamba 15:59 Son Güncelleme:
YAZI BOYUTU
Abone Ol Google News

Dünyanın en pahalı yiyecekleri arasında gösterilen matsutake mantarı baharatlı çam ile tarçın aroması ve tadı sayesinde diğer yabani mantarlardan ayrılır. Matsutake mantarları çam ağaçlarına yakın bulunduklarından çam mantarları olarak ta biliniyor. Matsutake mantarları Japonya, Kore ve dünyanın birçok yerinde bulunabilir. Ancak, lezzet ve besin değeri bakımından en çok arananları Kuzeybatı Pasifik'te yetişenler. Matsutake mantarları ekim-aralık ayları arasında ortaya çıkıyor.

Fiyatı 85-100 dolar arasında

Fiyatı 85-100 dolar arasında

Genç, kapalı başlıklı Matsutake, Japonya'da ormanların doğal tıbbı olarak kabul edildi. Matsutake mantarı, Türkiye'de ise sedir ağaçlarının altında yetişiyor ve kilogram fiyatı 85-100 dolar arasında Japonya’ya ihraç ediliyor.

Matsutake mantarları, sağlıklı bir diyet için gerekli tüm vitamin/mineralleri içeriyor.

Matsutake mantarları, iyi bir B vitamini, D vitamini, protein, bakır, potasyum, çinko ve selenyum kaynağıdır.

Yabani mantarlarda bol miktarda bulunan B vitaminleri bağışıklık sistemine yardımcı olur, sinir ve kalp sağlığını destekler, vücudun şeker metabolizması yani enerji sistemi için gerekli hammaddelerin parçalanıp, enerji elde edilmesini sağlar ve kan şekeri düzeyinin dengelenmesine yardımcı olur.

Mantarlar ayrıca kabızlık sorunlarını gidererek, sindirimi uyarmaya yardımcı olan diyet lifi bakımından zengin, hem doymuş hem de doymamış yağ bakımından düşük.

100 gram matsutake mantarı tavsiye edilen günlük alınması gereken (RDA) D vitamini ve B3 vitaminin (niasin) en az yüzde 200’ünü, potasyumun yüzde 49’unu ve bakırın yüzde 100’ünü içeriyor.

B3 vitamini besinlerin enerjiye dönüştürülmesine yardımcı olur, D Vitamini vücudun kalsiyum emilimine olanak sağlar, potasyum kan basıncını düşürür ve bakır, kırmızı kan hücrelerinin oluşmasına yardımcı olur.


Kanser hücrelerinin büyümesini engelliyor

Kanser hücrelerinin büyümesini engelliyor

Matsutake, içerdiği glikan ve polisakkaritlerden dolayı doğal bir kanser önleyici ilaç olarak kabul ediliyor, ancak bu iddiayı destekleyen az sayıda tıbbi çalışma var.

Bununla birlikte geleneksel şifacılar, çam mantarının, çeşitli kanser hücrelerinin büyümesini durdurabildiğini ve hiçbir yan etkisi olmadığını söylüyor.

Düzenli miktarda tüketimin en tehlikeli kanserleri bile önleyebileceğine inanılıyor. Hayvanlar üzerinde yapılan bir araştırma da, matsutake mantarının farklı karsinomların boyutunun azaltılmasında yüzde 85’lik bir başarı oranına sahip olduğu sonucuna varıldı.


Bu Video
İlgini
Çekebilir
Sağlık içerikleri sadece bilgilendirme amaçlıdır, tanı ve tedavi için mutlaka doktorunuza başvurunuz.
Sıradaki haber yükleniyor...
holder
SIRADAKİ HABER Kadınlarda en sık görülen 6 hastalık