Mauritius'da okyanusa akan petrolün temizlenmesi için saç kampanyası başlatıldı

Hint Okyanusu'nun güney batısında bulunan ada ülkesi Mauritius'da Japon petrol gemisinin yaptığı kaza sonrası denize akan binlerce ton petrolün temizlenmesi için ülkede saç kestirme kampanyası başladı. MV Wakashio adlı petrol tankeri, 25 Temmuz'da Mauritius adasındaki bir mercan resifinde karaya oturdu ve binlerce ton petrol okyanusa aktı.

11 Ağustos 2020, Salı 16:21 Son Güncelleme:
YAZI BOYUTU
Abone Ol Google News

Hint Okyanusu’ndaki 1.2 milyonluk ada ülkesi Mauritius, tarihinin en korkunç çevre felaketini yaşadı. Japon Mitsui OSK Lines’a ait MV Wakashio adlı tanker, Mauritius’taki resiflerde karaya oturdu ve tonlarca petrol denize sızmaya başladı.

İnsan saçının ve balıkçı ağlarının su üstündeki petrolü temizlemede oldukça etkili olduğunun açıklanması üzerine Mauritius'da okyanusa akan 4 bin ton petrolün temizlenmesi için saç bağışı yapılıyor.Euronews'te yer alan habere göre, Hint Okyanusu'nun güney batısında bulunan ada ülkesi Mauritius'da Japon tanker gemisinin yaptığı kaza sonrası denize akan binlerce ton petrolün temizlenmesi için ülkede saç kestirme kampanyası başladı.


Berberler ücretsiz ya da indirimli saç kesimi yapmaya başladı

Berberler ücretsiz ya da indirimli saç kesimi yapmaya başladı

İnsan saçının ve balıkçı ağlarının su üstündeki petrolü temizlemede oldukça etkili olduğunun açıklanması üzerine, birçok kişi gönüllü olarak saçını kestirdi ve yetkililere teslim etti. Bazı berberler ülkede başlatılan seferberlik sonrası ücretsiz saç kesimi ya da indirim yapmaya başladı.


Turism acentası Mauritius Conscious'un sahibi Romina Tello, "İnsan saçı petrolü emen ve suyu bırakan bir özelliğine sahip" diyerek, kampanyaya birçok kişinin destek olduğunu, okyanusun temizlenmesi çalışmalarına da vatandaşların gönüllü olarak yardım ettiğini belirtti.


Japon tanker gemisi MV Wakashio'nun temmuz ayı sonrasında Mauritius açıklarında kayalıklara oturmasından bir hafta sonra, gemi ikiye bölünerek içerisindeki 4 bin ton petrol denize akmış, ülkede acil durum ilan edilmişti.


Gelişme sonrası Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron açıklama yapmış, eski Fransız sömürgesi olan adaya her türlü desteği sağlayacaklarını duyurmuştu.


Mürettebatı tahliye edilen tankerden okyanusa ve ada çevresine petrol sızmaya başlaması üzerine Başbakan Pravind Jugnauth, cuma günü ‘çevresel acil durum’ ilan etti.


Mercan resifinde ve adanın dünyaca ünlü plajlarında büyük tahribat yaratan felaketin görüntüleri ise yürekleri burkuyor.

Bu Video
İlgini
Çekebilir
Sıradaki haber yükleniyor...
holder
SIRADAKİ HABER Caretta caretta yavruları denizle buluştu