Mavi dil hastalığıyla mücadele kriterleri belirlendi

Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı'nın, "Mavidil Hastalığına Karşı  Korunma ve Mücadele Yönetmeliği" Resmi Gazete'de yayımlandı

15 Nisan 2018, Pazar 14:48
A A
Buna göre, mavi dil virüsünün varlığından şüphe duyulması veya  varlığının doğrulanması ile ilgili, hayvan sahipleri ve bakıcıları, veteriner  hekimler ile muhtarlar, köy korucuları, celepler, çobanlar, gemi kaptanları,  istasyon ya da gümrük memur veya idarecileri, durumu yetkili otoriteye  bildirecek.

Mavi dil hastalığına yakalandığından şüphe duyulan bir veya birden  fazla hayvan varsa resmi veteriner hekim, hastalığın varlığını doğrulamak veya bu  ihtimali ortadan kaldırmak için resmi araştırma yöntemlerini uygulayacak.  Hastalığa karşı aşılama, Bakanlık tarafından yürütülen risk değerlendirmesi  sonucunda yapılan programlamaya göre yapılacak.

Resmi veteriner hekim, hastalığın tespit edildiği işletmede bulunan  tüm duyarlı türden hayvanların yakma veya gömülme yoluyla imha ve itlaf edilmesi  emrini verebilecek. Hayvanların itlaf edilmesine dair hükümler, Bakanlıkça  belirlenen yerlerde uygulanacak. Yetkili otorite kısıtlı bölgeleri ve bu  bölgelerdeki herhangi bir değişikliği 24 saat içinde Bakanlığa bildirecek.

Ticarete konu olan hayvanların hareketliliğinde ise varış yerine kadar  nakliye sırasında önlemler alınacak.

SON 24 SAATTE YAŞANANLAR

;
Sıradaki haber yükleniyor...

Kişisel verilere ilişkin aydınlatma politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için Kişisel verilere ilişkin aydınlatma metnimizi inceleyebilirsiniz.