Maviyle yeşilin buluştuğu Büyük Menderes Deltası Milli Parkı, en sakin günlerini yaşıyor

Salgın öncesi günlerde binlerce kişiyi ağırlayan Dilek Yarımadası Büyük Menderes Deltası Milli Parkı, Kovid-19 sürecinde adeta sessizliğe büründü.

08 Mayıs 2020, Cuma 08:37 Son Güncelleme:
YAZI BOYUTU
Abone Ol Google News
Her yıl binlerce kişi ağırlıyor

Her yıl binlerce kişi ağırlıyor

Her yıl ortalama 1 milyonun üzerinde kişiyi ağırlayan Kuşadası ilçesindeki Dilek Yarımadası Büyük Menderes Deltası Milli Parkı, yeni tip corona virüs (Kovid-19) sürecinde en sakin günlerini yaşıyor. 

Nesli tükenmekte olan hayvanlar bulunuyor

Nesli tükenmekte olan hayvanlar bulunuyor

Milli park, bünyesinde barındırdığı 6 endemik bitki türünün yanı sıra yaşam alanı oluşturduğu Akdeniz foku, alageyik ve pelikan gibi nesli tükenmekte olan hayvanlarla dikkati çekiyor. 

Doğaseverlerin de vazgeçilmez rotası

Doğaseverlerin de vazgeçilmez rotası

60 kilometrelik kıyı şeridinin 6 kilometrelik bölümü ziyaretçiye açık olan park, her yıl çok sayıda yerli ve yabancı turiste ev sahipliği yapıyor. Deniz ve doğanın iç içe olmasından dolayı "Maviyle yeşilin birleştiği yer" olarak bilinen park, yürüyüş parkurları ve 5 kilometrelik kanyonuyla doğaseverlerin de vazgeçilmez rotasını oluşturuyor. 

Girişlere izin verilmiyor

Girişlere izin verilmiyor

Eşsiz koylarıyla ziyaretçilerini kendisine hayran bırakan ve geçen yıl 1 milyon 300 bin kişi tarafından ziyaret edilen park, yeni tip koronavirüs (Kovid-19) tedbirleri kapsamında sessizliğe büründü. Bölgede bugünlerde kuş ve böcek sesleri doğada adeta ritim tutuyor. İl Jandarma Komutanlığı ekipleri ile milli park görevlileri bu dönemde vatandaşların milli parka girmelerine izin vermiyor. 

Yeni sezona hazırlanıyor

Yeni sezona hazırlanıyor

Dilek Yarımadası Büyük Menderes Deltası Milli Parkı Müdürü Koray Aşık, yaz sezonu hazırlıklarına ara vermeden devam ettiklerini söyledi.

Bu Video
İlgini
Çekebilir
Sıradaki haber yükleniyor...
holder
SIRADAKİ HABER Bu şehirleri keşfetmek için sadece 2 gün yeter