May 'hayır' oyu verecek

Parlamento'daki Brexit oylamasında ikinci kez hezimet yaşayan İngiltere Başbakanı, bugün görüşülecek AB'den anlaşmasız ayrılık taslağı için 'hayır' tercihinde bulunacağını açıkladı

13 Mart 2019, Çarşamba 17:51 Son Güncelleme:
A A
May 'hayır' oyu verecek


İngiltere Başbakanı Theresa May, Avrupa Birliği'nden (AB) ayrılığın (Brexit) anlaşmalı olmasını istediğini belirterek, anlaşmasız ayrılık taslağına "hayır" oyu vereceğini söyledi.  May, Avam Kamarası'ndaki "Başbakan'a Sorular" oturumunda, Brexit'e ilişkin değerlendirmelerde bulundu.

AB'den bir anlaşma ile ayrılmak istediğini belirten May, ellerinde iyi bir anlaşma bulunduğunu savundu.

Bugün görüşülecek AB'den anlaşmasız ayrılık taslağına "hayır" oyu vereceğini kaydeden May, hükümetin düzenli bir ayrılık için çalıştığını ancak anlaşmasız ayrılığa da fon ayırdığını vurguladı.

May, AB'nin anlaşmasız ayrılık durumunda bir geçiş dönemi olmayacağını net şekilde ifade ettiğine de dikkati çekti.

Parlamento'da bugün, anlaşmasız ayrılık taslağının da reddedilmesi durumunda yarın Brexit'in ertelenmesi oylanacak.

İKİNCİ KEZ REDDEDİLDİ

Başbakan May, içerdiği Kuzey İrlanda sınırına ilişkin ''tedbir maddesi''nin kullanım koşullarına ''açıklık getiren'' bir ortak belge üzerinde AB ile uzlaşsa da parlamenterleri ikna edememiş ve Brexit Anlaşması, dün ikinci kez reddedilmişti.

İngiltere 23 Haziran 2016'da yapılan referandumda yüzde 48'e karşı yüzde 52 ile AB'den ayrılma kararı almış, 2 yıllık süreci 29 Mart 2017'de başlatmıştı.

AA

Sıradaki haber yükleniyor...
SIRADAKİ HABER Zengin ve fakir arasında uçurum farkı var