Maydanoz sapının sağlığa 10 faydası

Türk mutfağının vazgeçilmez lezzetlerinden biri olan maydanozun bu zamana kadar yapraklarını tükettik. Ancak maydanozun sapı da en az yaprakları kadar besleyici değerlere sahip. Maydanozun yağsız olması ve çok düşük sodyum içermesi ile kalp dostu, kolesterol ve kan basıncının kontrol altında olduğu diyetlerde rahatlıkla kullanılmasını sağlıyor. İşte maydanozun ve maydanoz sapının sağlığa 10 faydası.

03 Ağustos 2020, Pazartesi 15:29 Son Güncelleme:
YAZI BOYUTU
Abone Ol Google News
1-Kemik sağlığını korur

1-Kemik sağlığını korur

Vücudun K vitamini açısından yetersiz olması kemik sağlığını da olumsuz olarak etkiliyor. 2 yemek kaşığı maydanozda 125 mikrogram K vitamini var. Maydanoz K vitamini ihtiyacının yanı sıra  A vitamini, C vitamini, folik asit, kalsiyum, demir ve potasyumu da karşılar.

2-Böbrek taşı sorununu çözer

2-Böbrek taşı sorununu çözer

Maydanozda bulunan myristicin ve apiole adlı bileşikler idrar akışını artırır ve idrar yolu enfeksiyonlarının ortadan kalkmasına yardımcı olur. Toksinleri vücuttan uzaklaştırır. Böbrek taşı sorunlarının önlenmesine yardımcı olur.

3-Göz sağlığını korur

3-Göz sağlığını korur

Maydanozdaki lutein ve zeaksantin adlı maddeler katarakt ve sarı nokta oluşumunun engellenmesine yardımcı olur.

4-Kanser riskini azaltır

Meme kanseri, sindirim sistemi, deri ve prostat gibi kanser türlerinin oluşum riskini azaltır. Aynı zamanda iltihap karşıtıdır.

5-Bağışıklık sistemini düzenler

5-Bağışıklık sistemini düzenler

Maydanozdaki esansiyel yağlar bağışık sisteminin güçlenmesini sağlar. MS, Behçet hastalığı, çölyak, romatoid artirit, alerji ve kronik enfeksiyon hastalıklarıyla savaşır.

6-İnflamasyonu önler

6-İnflamasyonu önler

Maydanozun anti inflamatuar ve aynı zamanda anti romatizmal özellikleri var. Eklemlerdeki şişlikleri engeller ve ağrıyı azaltır.

7-Adet bozukluklarını önler

7-Adet bozukluklarını önler

Maydanozdaki apiole yağı adet bozukluklarının tedavisinde kullanılabilir. Adet öncesi günlerde maydanoz çiğnemek şişliği önler.

8-Damarları korur

8-Damarları korur

Maydanoz en önemli B vitaminlerinden biri olan folik asit içerir. Homosisteinin kanda yüksek seviyede olması kalp krizi ve felç riskini artırır. Folik asit de bu hormonu dengelemeye yardımcı olur.


Sağlık içerikleri sadece bilgilendirme amaçlıdır, tanı ve tedavi için mutlaka doktorunuza başvurunuz.
Bu Video
İlgini
Çekebilir
Sıradaki haber yükleniyor...
holder
SIRADAKİ HABER Fiyatı altınla yarışıyor! Urmu dut pekmezi kanser ve tümör hücrelerini yok ediyor