Mayınlı arazide petrol aranacak

Mayınlı arazide petrol aranacak

14 Ekim 2009, Çarşamba 10:47
A A

Enerji ve Tabi Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, Türkiye - Suriye sınırındaki mayınlı arazilerin temizlenip, bu arazilerde petrol araması yapılacağını açıkladı. Görüşmelerin Dedeman Otel'de gerçekleştirilen Gaziantep ayağında konuşan Bakan Yıldız, Mısır'dan başlayan bin 200 kilometrelik Arap doğalgaz hattının Suriye'ye ulaştığını belirterek, boru hattının Türkiye kısmındaki bölümünün inşasına başlandığını ve 18 aya kadar bunun yetiştirilmeye çalındığını açıkladı. Hattın Suriye sınırlarında kalan 60 km'lik bölümünün bir hafta içinde tamamlanacağını kaydeden Yıldız, "Görüşmelerimizdeki ikinci önemli konu hem TPAO, hem de Suriye petrol şirketlerinin gerek Suriye'de gerekse Türkiye'de beraber çalışabilecekleri ve petrol konularında iş imkanlarını arttırmaktı. Bildiğiniz gibi zaman, zaman Suriye sınırında petrol olduğu halde bizim sınırlarımızda neden olmadığı konusu tartışılıyor. Bunun bir kısım mayınlı arazilerle ilgili olduğunu sanıyorum. Türk ve Suriyeli petrol şirketleri imkanlarını kullanarak, temizlenecek mayınlı saha dahil çeşitli bölgelerde petrol araması yapacak" dedi. 

LPG ANLAŞMASI UZATILIYOR

Türkiye'nin Suriye'ye LGP satışına ilişkin mevcut anlaşmanın süresinin bittiğini ve Suriye'nin talebi üzerine bu anlaşmanın uzatılması konusunda anlaşma sağlandığını bildiren Yıldız, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Suriye'ye halihazırda 250 Megawatt'lık elektrik satışımızın, kış aylarında artan ihtiyaç karşısında 400 Megawatt'a çıkarılması talebi geldi. Buna da imkanlarımız ölçüsünde sıcak bakıyoruz. Hatta, bu konuyu özel sektöre kaydırıp, özel sektör kanalıyla da karşılayabileceğimizi bildirdik. Ayrıca, Suriye'nin doğalgaz ihtiyacını Türkiye'den satın alma konusundaki görüşmelerimizde ise, bu ülkenin bir milyar metreküplük bu talebine, ya al ya öde anlaşmaları çerçevesinde bize kolaylık sağlayacağını da düşünerek sıcak bakıyoruz."

DHA

 

SON 24 SAATTE YAŞANANLAR

;

Kişisel verilere ilişkin aydınlatma politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için Kişisel verilere ilişkin aydınlatma metnimizi inceleyebilirsiniz.