Maymunlar doğa sesleri yerine trafik gürültüsünü tercih edebiliyor

Finlandiya'nın başkenti Helsinki’deki Korkeasaari Hayvanat Bahçesi'nde beyaz yüzlü saki maymunları üzerinde ilginç bir deney yapıldı. Deneyde maymunlar beğendikleri sesleri seçtiler. Maymunların sakinleştirici sesleri seçmektense trafik gürültüsünden hoşlanmaları araştırmacıları şaşkına çevirdi.

09 Kasım 2020, Pazartesi 16:13 Son Güncelleme:
YAZI BOYUTU
Abone Ol Google News

Hayvanat bahçelerinde hayvanların refahını artırmak için bilim insanları çalışmalar yapıyor. Bu çalışmalardan biri de Finlandiya'daki Helsinki’deki Korkeasaari Hayvanat Bahçesi'nde yapıldı. Beyaz yüzlü saki maymunları üzerinde yapılan deneyde hayvanların sevdikleri sesi seçmeleri istendi.

Tünele konulan maymunlar yağmur, trafik, dans müziği ve rahatlatıcı seslerden beğendiklerini seçerek o sesin bulunduğu sensörleri harekete geçirdi. Maymunların rahatlatıcı sesleri seçmelerini bekleyen araştırmacılar, araçların art arda geçtiği trafik gürültüsünü seçtiklerini görünce şaşkına döndü.

Trafik seslerini duyan maymunlar bazen uyudu, bazense kişisel bakımlarını yaptı. Diğer seslerde ise bunlardan hiçbirini yapmadı.

Hayvanat bahçesinin araştırma koordinatörü Kirsi Pynnonen, trafik seslerinin, maymunların kendi aralarındaki iletişimde kullandıkları seslere benzediğini belirterek, “Vahşi doğada bu maymunlar çok tiz sesler kullanarak iletişim kuruyor” dedi.

Bu Video
İlgini
Çekebilir
Sıradaki haber yükleniyor...
holder
SIRADAKİ HABER Hindistan'da hava kirliliği tehlikeli seviyeye ulaştı