MB'den yıl sonu enflasyon tahmini

Merkez Bankası Başkanı Durmuş Yılmaz, yıl sonunda enflasyonun yüzde 5.6 civarında olacağını söyledi

20 Kasım 2009, Cuma 15:14
A A

Merkez Bankanı Başkanı Durmuş Yılmaz, Türkiye Genç İşadamları Konfederasyonu (TÜGİK ) tarafından organize edilen "Genç İşadamları Soruyor " toplantısına katıldı.

Yılmaz, enflasyonda 2009 yılı sonu itibariyle yıllık enflasyonun belirsizlik aralığı alt sınırına yakın gerçekleşeceğini tahmin ettiklerini ifade ederek, 2010 yılının ilk yarısında baz etkisi nedeniyle yıllık enflasyonda dalgalanmalar gözlenebileceğini, ancak mevcut göstergelerin enflasyonun, 2010 yılında yüzde 6.5 olarak belirlenen hedefinin altında kalacağını gösterdiğini söyledi.

Aldıkları kararlara yön göstermesi ve kararların etkinliğini artırmak açısından Merkez Bankası bünyesinde ölçüm yaptıklarına değinen Yılmaz, Türkiye'de enflasyonun ölçüm ve açıklanmasından sorumlu kurumun TÜİK olduğunu hatırlatarak, "Bu yaptığımız ölçümleri de dikkate aldığımızda, sanırım, yılı 5.5-5.6 gibi seviyelerde bitireceğimizi düşünüyoruz" dedi.

İHRACATÇILARA SERT TEPKİ

Yılmaz, 8 Merkez Bankası çalışanı tarafından 16 ilde 140'a yakın firmayla görüşerek yaptığı anketin sonuçlarından da bahsetti. Yılmaz, bu sonuçlardan biri olan Türkiye'de kalitesiz ürün üretildiği ve bunun da Türkiye'yi ithalata bağımlı hale getirdiği konusunun eleştilere neden olduğunu belirtti.

Özellikle ihracatçıların bu konuda seslerini yükselttiğini söyleyen Yılmaz, söylediklerinin arkasında olduklarını belirtti. Başkan Yılmaz, " Bize 2 gündür 3 gündür dördüğümüz kadarıyla şu söylendi. Türk ihracat verilerinin dayanıklı olmadığı ithamı yapıldı. Bazı oda başkanlarından özür dilemem gerektiği söylendi. Biz yaptığımız çalışma sonucunda utanmamız gereken bir husus yaptığımızı düşünmüyoruz. Özür dilersek utanmış oluruz" diye konuştu.

IMF İLE ANLAŞMA YAPILACAK MI?

Gazetecilerin IMF ile bir anlaşma yapılıp yapılmayacağı sorusuna da yanıt veren Başkan Yılmaz, " Kısa vadede girip çıkan kalıcı olmayan paralarla kalkınmak mümkün değil. Biz sıcak paracı değiliz. Türkiye Merkez Bankasının yüksek faiz düşük kur politikası yoktur.Kur rejimi hükümetçe belirleniyor Merkez Bankasınca uygulanıyor. Kur doğrudan doğruya bir politika aracı değildir. Merkez Bankasının politika aracı kısa vadeli faizlerdir " şeklinde konuştu

Pınar ÇITAK KOYGUN/DHA

SON 24 SAATTE YAŞANANLAR

;

Kişisel verilere ilişkin aydınlatma politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için Kişisel verilere ilişkin aydınlatma metnimizi inceleyebilirsiniz.