MEB'den 'şişirilmiş not' için soruşturma talimatı

MEB'den 'şişirilmiş not' için soruşturma talimatı

Milli Eğitim Bakanlığı (MEB),  TEOG kapsamında 8’inci sınıf öğrencilerine şişirilmiş not veren özel okulları tespit çalışmalarında da sona yaklaştı. 213 temel liseye nakil gelen öğrencilerin yıl sonu başarı notlarında bir önceki yılda öğrenim gördükleri okullardaki puanlarına göre ciddi artışlar tespit edilmesi üzerine bu liselere soruşturma açılması talimatı verildi

19 Ağustos 2017, Cumartesi 14:47 Son Güncelleme:
YAZI BOYUTU
Abone Ol Google News
Milli Eğitim Bakanlığı (MEB), 2016-2017 öğretim yılında temel liselere nakil gelen öğrencilerin yıl sonu başarı notlarında yaptığı inceleme neticesinde 213 temel liseye soruşturma açılması talimatını verdi. Bakanlık yetkililerinden alınan bilgiye göre 50 il valiliğine gönderilen yazıda, e-Okul sistemi üzerinden yapılan incelemede temel liselere nakil gelen öğrencilerin yıl sonu başarı notlarında bir önceki yılda öğrenim gördükleri okullardaki başarı puanlarına göre ciddi artışlar tespit edildiği bilgisi yer aldı.     

Yazıya göre 2016-2017 öğretim yılı için 11 veya 12’nci sınıf düzeyinde 10'dan fazla öğrenci nakil alan ve nakil alınan bu öğrencilerden en az 10'unun nakil geldiği okula göre yıl sonu başarı puanlarında 25 puan ve üzeri fark olduğu tespit edilen 213 temel liseye bulundukları il milli eğitim müdürlüklerince soruşturma açılacak.  

ÖNCE PARA, TEKRARLANIRSA KAPATMA CEZASI VERİLECEK

Yapılan soruşturma neticesinde kusuru bulunan temel lise yönetici ve öğretmenleri hakkında gerekli idari işlemler yapılacak, ayrıca kuruma da 5580 sayılı Özel Öğretim Kurumları Kanunu'nun 7'nci maddesi gereğince brüt asgari ücretin 5 katı idari para cezası verilecek. Temel lisenin aynı fiili tekrar etmesi halinde ise bu ceza 5 kat artırılarak uygulanacak. Bakanlık tarafından yapılan inceleme ve denetimlerde gerçek dışı not verdiği üçüncü kez tespit edilen temel liselerin kurum açma izinleriyle iş yeri açma ve çalışma ruhsatları iptal edilecek.     

TEOG VE OKUL PUANLARI DA MERCEK ALTINDA

MEB'in ayrıca Temel Eğitimden Ortaöğretime Geçiş (TEOG) ortak sınav puanları bağlamında benzer şekilde 8’nci sınıf öğrencilerine şişirilmiş not veren özel okullarla ilgili tespit çalışmalarında da sona gelindi. Bu kapsamda, TEOG puanıyla okul puanları mercek altına alındı.     

Yetkililerden alınan bilgiye göre bakanlık bu çalışmalarla suistimallerin ve kamuoyunda yer alan özel okullarda "hormonlu" veya "şişirilmiş" notlar verildiği yönündeki şikayetlerin etkili bir şekilde önüne geçmeyi hedefliyor.     
 

Sıradaki haber yükleniyor...
holder
SIRADAKİ HABER Pandeminin gölgesinde erken kayıt