Meçhul tohumdan 2 metrelik kabak!

Bir evin bahçesine nereden geldiği bilinmeyen kabak tohumlarından neredeyse 2 metrelik kabaklar türedi

14 Eylül 2011, Çarşamba 13:27
A A

Antakya'da oturan 23 yaşındaki Mehtap Toker, evlerinin bahçesinde boyundan uzun kabak yetiştirdi. 1 metre 67 santimetre boyundaki Mehtap Toker’in hasat ettiği iki kabaktan birinin boyu 1 metre 92 santimetre ulaştı, diğeri kendi boyu kadar büyüdü.

Orhanlı Mahallesi’ndeki evlerinin bahçesinde nereden geldiğini bilmedikleri kabak tohumunun yeşerdiğini fark edip, kendi halinde bıraktıklarını anlatan Mehtap Toker, şunları anlattı:

"Kabak fidesi, yakınındaki dut ağacına sarılıp, büyüdü. Ben de iki kabak veren bitkiyi hemen hemen her gün suluyordum. Kabaklar çok hızlı büyüyordu ve ne kadar uzayacaklarını merak ettiğim için koparmadım. Ramazan Bayramı’nda 9 günlük tatilde şehir dışına çıktığımız için sulayamayınca bitki kurumuş. Zorunlu olarak hasat etmiş olduk. Kabakların tohumlarını saklayıp, önümüzdeki yıl yeniden ekeceğim."

İnternette yaptığı araştırmada kabak cinsinin ’Yaktin’ olduğunu öğrendiğini kaydeden Toker, bu kabağın boyunun ortalama 1 metre 80 santimetreye kadar uzadığını, yemeğinin ve tatlısının yapılarak tüketildiği bilgisine ulaştığını aktardı.

Mehmet EZER/ANTAKYA (Hatay), (DHA)

SON 24 SAATTE YAŞANANLAR

;

Kişisel verilere ilişkin aydınlatma politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için Kişisel verilere ilişkin aydınlatma metnimizi inceleyebilirsiniz.