Meclis Başkanı Binali Yıldırım, grup başkanvekilleriyle toplantı yaptı

Meclis Başkanı Binali Yıldırım, grup başkanvekilleriyle toplantı yaptı

Meclis Başkanı Binali Yıldırım, divan üyeleri ve siyasi partilerin grup başkanvekilleriyle bir araya gelerek yeni yasama dönemi öncesi toplantı yaptı. AK Parti Grup Başkanvekili Cahit Özkan, "Siyasi parti grupları, TBMM İçtüzüğü konusunda ortak çalışma yapılması konusunda görüş birliğine vardı" dedi

27 Eylül 2018, Perşembe 17:35 Son Güncelleme:
YAZI BOYUTU
Abone Ol Google News

Meclis Başkanı Binali Yıldırım, 1 Ekim’de başlayacak 27. Dönem 1. Yasama Yılı öncesinde siyasi partilerin grup başkanvekilleriyle bir araya geldi. Toplantıda, TBMM İçtüzüğü’nde yapılacak değişikliklerde nasıl bir yöntem uygulanacağı da ele alındı.

İÇTÜZÜKTE GÖRÜŞ BİRLİĞİ

Toplantıya katılan AK Parti Grup Başkanvekili Özkan, yaptığı açıklamada, "Siyasi parti grupları, TBMM İçtüzüğü konusunda ortak çalışma yapılması ve İçtüzüğün en geniş uzlaşıyla Meclisin ilk gündemi içinde tamamlanarak çalışmalara başlanması konusunda görüş birliğine vardı." ifadelerini kullandı.

CHP'DEN AÇIKLAMA

Meclis Başkanı Binali Yıldırım'ın toplantısı sonrasında CHP Grup Başkanvekili Engin Özkoç da açıklama yaptı.

Toplantının gündeminin 5 maddeden oluştuğunu söyleyen Engin Özkoç, yeni yasama yılı öncesi yapılan çalışmalar, güvenlik tedbirleri, meclisin yasama kapasitesi ve etkinliğinin güçlendirilmesi için neler yapılacağı, yeni yasama yılı hazırlıkları ve iç tüzük üzerine görüşüldüğünü bildirdi.

Engin Özkoç, 1 Ekim itibariyle yeni yasama yılının başlayacağını anımsatarak, "Yasalara uygun hale getirilmesi için iç tüzükte acilen düzenlenmesi gereken şeyler var. Bununla ilgili Meclis Başkanlığı bir çalışma yapmış, bunu grup başkanvekillerine dağıtacaklar bu hafta. Burada tartışmalara çok meyledilecek bir konu yok. Sadece yeni sisteme uygun olanlar iç tüzükte düzeltildi ve sanıyorum ki 2-3 oturumda bu halledilecek. Diğeri ise meclis iç tüzüğünün daha işlevsel konuma gelebilmesi için bir iç tüzüğün hazırlanması konusu. Daha geniş zamanda ele alınacak. Burada sayın Meclis Başkanının ifadeleri; bütün grup başkanvekilleriyle bir araya gelerek ortak zeminde buluşulmasında hassasiyet gösterilecek" diye konuştu.

OTURMA DÜZENİ

Engin Özkoç, Meclisteki oturma düzeni konusunda tam bir mutabakat sağlanamadığını kaydederek, "Yer konusunda tam bir mutabakat içinde değiliz. Oturma düzeniyle ilgili örnek veriyorum; 6 tane sıra AK Parti'ye ayrılmış durumda. İkişer sıra ise diğer partilere eşit şekilde paylaştırılmış durumda. Ancak arkadaşlar 7 sıra bize ait olsun diye yaklaşım getiriyorlar. Onun da doğru olmadığını böyle olunca örneğin İYİ Parti ve MHP, AK Parti ve CHP aynı sırada, yan yana oturacak bunların doğru olmadığını ifade ettik. Karşılıklı anlayış içinde bunu çözeceğiz diye tahmin ediyorum."

Meclis'te silahlı güvenlik güçlerinin dahi dolaştığını bildiren Engin Özkoç, bu konunun da gündeme geldiğini bildirerek şöyle dedi:

"Güvenlik önlemleri kameralar kontroller artırıldı. Bir de girişlerde yaka kartı almadan gerek basın mensupları gerek danışman gerek kulislerde oturanlar emniyetin kim olduğunu bilmek gibi bir kaygısı var. Bu konuda düzenlemeler yapılıyor. Bazen görüyoruz ki güvenlik tedbirleri demokratik Meclisin dışarı yansıması gibi olmuyor. Uzun menzilli silahlarla içeride dolaşan emniyet görevlileri var. Sivilden fazla polis olanların dolaştığını görüyoruz. Meclis Başkanı bu konuyla ilgili yakından ilgileneceğini söyledi."


Sıradaki haber yükleniyor...
holder
SIRADAKİ HABER Meteoroloji bölge bölge uyardı! Sıcaklıklar bir anda düşecek... İstanbul için saat verildi