Meclis'te 3 parti kaldı

Meclis'te 3 parti kaldı

Meclis'te 3 parti kaldı

11 Aralık 2009, Cuma 19:43 Son Güncelleme:
YAZI BOYUTU
Abone Ol Google News

Anayasa Mahkemesi’nin DTP’yi kapatma kararından sonra bu partinin TBMM grubunun tüzel kişiliği de sona erdi.

Alınan bilgiye göre, Yüksek Mahkemenin kapatma kararından sonra DTP TBMM Grubu bugün itibarıyla düştü. Böylece, bu partinin TBMM Başkanlık Divanında yer alan "idare amiri" kontenjanı da sona ermiş olacak.

Kapatılan DTP’nin, TBMM Genel Kurulunda 14 Aralık Pazartesi günü yapılacak olan 2010 Yılı Merkezi Yönetim Bütçe Kanunu Tasarısı’nın tümü üzerinde gruplar adına verilen söz hakkı da iptal edilecek.

DTP milletvekilleri yeni bir parti altında Meclis grubu oluşturmadığı sürece, bu partiye ayrılan grup odası ve Grup Başkanvekili odaları da boşaltılacak.

Yüksek Mahkeme kararının Resmi Gazete’de gerekçeli olarak yayımlanmasından sonra da Mardin Milletvekili Ahmet Türk ile Diyarbakır Milletvekili Aysel Tuğluk’un milletvekillikleri sona erecek. Sayısı 19’a düşecek milletvekili grubu, 20. milletvekilini bulur ve bu milletvekilleri bir başka partiye geçerse yeniden TBMM Grubu oluşturabilecekler.

BAĞIMSIZLARIN SAYISI 30’A YÜKSELDİ

DTP Grubunun düşmesiyle Meclisteki bağımsız milletvekili sayısı da 30’a yükseldi. Partilere göre, sandalye dağılımı şöyle:
Adalet Ve Kalkınma Partisi: 338
Cumhuriyet Halk Partisi: 97
Milliyetçi Hareket Partisi: 69
Bağımsız Milletvekili:30
Demokratik Sol Parti: 8
Demokrat Parti: 1
Türkiye Partisi: 1
Toplam: 544

BAĞIMSIZ GELİP GRUP KURMUŞLARDI

22 Temmuz 2007 seçimlerinde TBMM’ye bağımsız olarak giren 21 milletvekili daha sonra DTP’ye katılarak, Meclis grubu oluşturmuşlardı.
Öte yandan birçok milletvekili Anayasa Mahkemesi Başkanı Haşim Kılıç’ın, DTP’nin kapatılmasına ilişkin kararını, Genel Kurul Salonundan ayrılarak, kulisteki televizyonlardan takip etti.

CHP Grup Başkanvekili Kemal Anadol da gazetecilerin değerlendirme yapıp yapmayacağına ilişkin sorusuna, "Siyasi değerlendirmeyi zaten o yapıyor. Ben Haşim Kılıç değilim. Tepkiyi o gösteriyor" karşılığını verdi.

 

Sıradaki haber yükleniyor...
holder
SIRADAKİ HABER İçişleri Bakanlığı'ndan Berhan Şimşek hakkında suç duyurusu