Meclis'te Dolmabahçe tartışması

Meclis'te Dolmabahçe tartışması

Meclis'te Dolmabahçe tartışması

03 Kasım 2009, Salı 15:04 Son Güncelleme:
YAZI BOYUTU
Abone Ol Google News

TBMM Plan ve Bütçe Komisyonunda, TBMM, Sayıştay, Cumhurbaşkanlığı ve RTÜK’ün 2010 yılı bütçelerinin görüşülmesi, tartışmalarla sürüyor.MHP Antalya Milletvekili Mehmet Ünal, Cumhurbaşkanlığı ödeneğinin artırılmasını eleştirdi. Ünal, ödenek artırımının hangi kalemler için yapıldığının sunuşta belirtilmediğini ifade etti.

AK Parti İstanbul Milletvekili Alaattin Büyükkaya’nın Cumhuriyet Bayramı dolayısıyla verilen resepsiyonlara önceki Cumhurbaşkanının tutumu nedeniyle katılmadığını belirtmesi üzerine, CHP’li Gürol Ergin "Ben de şimdi gitmiyorum" karşılığını verdi.

Büyükkaya’nın, Çankaya Köşkü için yapılan harcamaların gerekliliğine ilişkin konuşurken de Ergin, "İtibar ile şatafatı karıştırmayın" diye laf attı.

Bu sırada MHP Sakarya Milletvekili Münir Kutluata ile Antalya Milletvekili Mehmet Ünal, Büyükkaya’nın, Ermenistan Protokolü ile ilgili sözlerine tepki göstererek, "Polemik yapmamak için bu tür konuları girmiyoruz. Siz de yapmayın" dediler. Büyükkaya ise bu ikiliye "Nasıl konuşacağıma ben karar veririm. Herkes sizin gibi düşünmek zorunda değil" karşılığını verdi.

Büyükkaya, Dolmabahçe Sarayının da Cumhurbaşkanlığına tahsis edilmesi gerektiğini belirterek, "Türkiye Cumhuriyeti, bu makamlarla ilgili harcamalarında cömert olmalı" dedi. Gürol Ergin’in, "Uçak da alınsın. Herhalde Türkiye krizde değil" sözlerine Büyükkaya, "Alınması lazım. Çok şükür krizde değiliz" karşılığını verdi .Ergin, buna karşılık olarak,"Tuzun kuru. Millet aç yatıyor. Yeni Osmanlı bunlar" diye konuştu.

Tartışmaların ardından söz alan CHP İzmir Milletvekili Bülent Baratalı ise terör örgütü PKK üyelerinin "Habur’da karşılanışını eleştirerek, "Seyyar mahkemeler kurulmuştur. Sinirlendiğim her şey yapılmıştır. Şehit subay çocuğu olarak söylüyorum: Bunlar beni üzmüştür, sıkmıştır. PKK’lı teröristlere örtülü af çıkarılmıştır. TBMM’nin yetkisinde olan af yürütme tarafından Habur’da kullanılmıştır. Habur’da yasama ve yargı yürütme tarafından bastırılmıştır" dedi. Baratalı, TBMM Başkanı Mehmet Ali Şahin’e dönerek, "Parlamentonun saygınlığını bekliyoruz" diye konuştu.

DSP İzmir Milletvekili Harun Öztürk ise TBMM Genel Kurulunun ışık düzeninin rahatsız edici olduğunu belirterek, gözden geçirilmesini istedi.

MHP’li Münir Kutluata, görüşmelerde bütçe dışına çıkmamaya ve bütçeyi kendi sınırları içinde tartışmaya özen gösterdiklerini belirterek, "Cumhurbaşkanlığı icraatlarının methedilmesinin" tartışmaya neden olduğunu kaydetti.Kutluata, TBMM’nin bir devlet başkanının (ABD Başkanı Obama) hitabı için Pazartesi günü özel gündemle toplanmasını da eleştirerek, hitabın TBMM’nin normal olarak toplanacağı salı günü gerçekleştirilmesinin de mümkün olduğunu kaydetti."Sayın cumhurbaşkanımızın Ermeni tribünlerinden boy göstermesi Türk milletini rencide etmiştir" diyen Kutluata, Cumhurbaşkanı Gül’ün "Sorunlarımızı çözemezsek başkaları gelir çözer" dediğini, bunun da Türk milletini rencide ettiğini kaydetti.

 

Sıradaki haber yükleniyor...
holder
SIRADAKİ HABER Cumhurbaşkanı Erdoğan bir vatandaşın evinde iftar yaptı