Medeniyete yolculuk

POSTA ile Kentler Zirvesi’nin dördüncü durağı Hatay’dayız. POSTA olarak gelişen, büyüyen, Türkiye’nin kültür hayatına, tarihine, ekonomisine katkıda bulunan kentlerin sesi olmaya devam ediyoruz.

16 Ağustos 2018, Perşembe 02:38
A A

Mehmet COŞKUNDENİZ

POSTA Gazetesi Yazı İşleri Müdürü

Hatay’ın tarihi, milattan önce 100 bin yılına dayanıyor. Anadolu’nun ilk yerleşim bölgesi olan Hatay’a ‘Medeniyetler Şehri’ denmesi boşuna değil. Yamhad Krallığı ile başlayan medeniyetler Hititler, Mısırlılar, Urartular, Asurlular, Roma İmparatorluğu, Emeviler, Abbasiler, Hamdanoğulları, Memlükler ve Bizanslılar ile devam etmiş. 1516’da Yavuz Sultan Selim’in Osmanlı topraklarına kattığı Hatay, 2 Eylül 1938’de bağımsız bir devlet oldu. 29 Haziran 1939’da da Türkiye Cumhuriyeti’ne katıldı.

ÜÇ DİNİN MERKEZİ

Bu kadar çok medeniyetin hüküm sürdüğü Hatay, İslamiyetin, Hıristiyanlığın ve Museviliğin de önemli merkezlerinden biri. Çocukluğumda bir yazı Samandağ’da geçirmiştim. Ezan sesleri, çan seslerine karışırdı. Müslümanlar, Hıristiyanlar ve Yahudiler, hoşgörü içinde hayatlarını sürdürürdü. Bu durum halen devam ediyor. Hatay gezimizde, tarihin ilk mağara kilisesi olan St. Pierre Kilisesi’ni, dünyada bir Hıristiyanın adını taşıyan tek cami olan Habib-i Neccar Camisi’ni ve Musevi Havrası’nı gezme imkanı bulduk.

Kilise, Papalık tarafından 1963’te Hıristiyanlar için hac yeri olarak ilan edilmiş. Habib-i Neccar’ın Kuran’da Yasin Suresi’nde de geçen hikayesini caminin imamı Fethullah Uğraş’tan dinlerken gözyaşlarımızı tutamadık. Havra’da ise Azur Cenudioğlu’nun gösterdiği ceylan derisine yazılmış 500 ve 600 yıllık tevratlara hayranlıkla baktık. UNESCO’nun geçen yıl dünyadaki 26’ncı ‘Gastronomi Şehri’ olarak ilan ettiği Hatay’ın eşsiz mutfağının yemeklerini tattık.

ÇAĞDAŞ VE MODERN

Hatay sadece tarihiyle ve mutfağıyla anılacak bir şehir değil aslında. Çağdaş ve modern bir kent olma yolunda da emin adımlarla ilerliyor. Büyükşehir Belediye Başkanı Doç. Dr. Lütfü Savaş kente gözü gibi bakıyor. Hatay’la yatıp, Hatay’la kalkıyor. Tüm enerjisini, mesaisini bu kente vermiş durumda. Hatay’ın tanıtımı için, potansiyelini ortaya çıkarmak için tüm gücüyle uğraşıyor. Enfeksiyon hastalıkları uzmanı olan tıp doktoru Lütfü Savaş, halk sağlığı uzmanı olan, Mustafa Kemal Üniversitesi Tıp Fakültesi Öğretim Üyesi eşi Prof. Dr. Nazan Savaş’ın da katkılarıyla Hataylıların sağlıklı bir kentte yaşaması için mücadele ediyor. Hataylılar başkanlarını, başkanları da Hataylıları çok seviyor.

MUTLAKA GEZİN

Hatay’ın halkını nasıl anlatsam bilemiyorum. Uzunçarşı’daki esnaf, sokaklardaki vatandaş öylesine misafirperver ki; davranışları karşısında eziliyorsunuz. Dünyanın ilk ışıklandırılan Caddesi Hatay’daydı. Şimdi yine caddeler, sokaklar ışıl ışıl, cıvıl cıvıl. Tarihine, kültürüne, mutfağına, caddelerine, sokaklarına, hayran kalacağınız Hatay’ı gezi rotalarınıza mutlaka eklemelisiniz. Hatay sizin ufkunuzu genişletecek, hayata bakış açınızı değiştirecek.

SON 24 SAATTE YAŞANANLAR

;
Sıradaki haber yükleniyor...

Kişisel verilere ilişkin aydınlatma politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için Kişisel verilere ilişkin aydınlatma metnimizi inceleyebilirsiniz.