Medreseye doğalgaz saati

İlhanlılar tarafından 1310'da yaptırılan Yakutiye Medresesi'nin duvarına doğalgaz saati ve boru bağlanması, ahşap doğramaların yerine plastik takılması eleştirilere neden oldu

19 Kasım 2009, Perşembe 14:43
A A

Kültür ve Turizm Bakanlığı Kültür Varlıkları ve Müzeler Genel Müdürlüğü, Selçuklu dönemi geleneksel mimari örneklerinden biri olan Yakutiye’nin onarımında şimdiye kadar çimento, eserin yapısı ile uyuşmayan sıradan tahta kapı ve pencereler ile mermer kullanıldığını belirleyerek hataları gidermek için restoransyon çalışması başlattı.

497 BİN TL HARCANDI

Cumhuriyet Caddesinde, tek minareli medrese olarak da tanınan Yakutiye’de geçen Nisan ayında başlayan ve Ocak ayında tamamlanması planlanan çalışmalar için 497 bin liraya harcandı.

Üst örtü, çatı, zemin, doğrama, vitrinler, alttan ısıtma sistemi ve elektrik panoları ile kablolarının kaldırılması ile görüntü kirliliğinin önüne geçilmesine çalışılırken, Medresenin duvarına doğalgaz saati ve boruları döşendi.

Kültür Varlıkları ve Müzeler Genel Müdürlüğü Erzurum Röleve ve Anıtlar Müdürlüğü tarafından denetlenen restorasyon sırasında orta avlunun üzerinde bulunan aydınlatma amaçlı kubbe de sökülerek yerine plastik olanı takıldı.

VATANDAŞTAN TEPKİ

Yapılan restorasyon çalışmasını eleştiren vatandaşlar, tarihi eserin bütün özelliklerinin değiştirildiğini ve dünyanın hiçbir yerinde böylesi bir uygulama olmadığını belirttiler.

Turgay İPEK/DHA

SON 24 SAATTE YAŞANANLAR

;

Kişisel verilere ilişkin aydınlatma politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için Kişisel verilere ilişkin aydınlatma metnimizi inceleyebilirsiniz.