Medya devi sarsıldı

Medya devi sarsıldı

İngiltere'de yaşanan telekulak skandalı, medya devi Rupert Murdoch'ın bu ilkede yapacağı genişleme planlarını tehlikeye attı. Murdoc'un Londra'ya geleceği tahmin ediliyor

09 Temmuz 2011, Cumartesi 21:22 Son Güncelleme:
YAZI BOYUTU
Abone Ol Google News

İngiltere’de yaşanan teleon dinleme skandalı sonrasında kapatılacağı açıklanan News of the World gazetesinin sahibi medya patronu Rupert Murdoch’ın, Londra'ya geleceği tahmin ediliyor. Zira skandal Murdoch'un sahibi olduğu dev medya grubu News Corporation'ın İngiltere'de genişleme planlarını tehlikeye soktu.

Murdoch, ülkenin en büyük dijital yayın platformu BSkyB'nin hisselerinin tamamını satın almak istiyor. Şu anda News Corporation BSkyB'nin yüzde 39'una sahip. Daha önce satışa yeşil ışık yakan İngiliz hükümetinin nihai kararını sonbahara bırakabileceği konuşuluyor. Televizyon yayınlarıyla ilgili düzenleme kurulu Ofcom'un da bu konuda kaygıları olduğu belirtiliyor. İngiltere'de düzenlenen protestolarda halk Başbakan Cameron'ı "kararını çok geç olmadan değiştirmeye" çağırmıştı. BSkyB'nin News Corporation'a satılması durumunda, grup İngiltere'de BBC dahil diğer tüm medya kuruluşlarını gelir açısından gölgede bırakan bir dev haline dönüşecek.

SON SAYIYA HAZIRLANIYOR

Bu ara News of the World gazetesi yarın yayımlanacak son sayısını hazırlıyor. Telefon dinleme skandalının ortasındaki gazete yarınki son sayısıyla 168 yıllık hayatına son verecek. Muhalefetteki İşçi Partisi, hükümetten telefon dinleme soruşturmasını yürütecek savcıyı bir an önce atamasını istedi.

Polis soruşturması kapsamında üçüncü tutuklama da dün akşam yapıldı.

Kimliği açıklanmayan 63 yaşındaki bir kişi yolsuzluk şüphesiyle göz altına alınırken, polis şüphelinin evinde arama yaptı. Şüpheli, bu sabah Ekim ayına dek kefaletle serbest bırakıldı.

News of the World gazetesinin eski editörü Andy Coulson ve gazetenin kraliyet muhabiri Clive Goodman da dün sabah gözaltına alınıp geç saatlerde kefaletle serbest bırakılmışlardı.

GAZETENİN 'KARANLIK' MAZİSİ

News of the World gazetesiyle ilgili telekulak skandalı ilk kez beş yıl önce gündeme gelmişti. Ancak 3 milyona yakın tirajıyla İngiltere'nin en çok satan gazesi olan News of the World'ün Afganistan'da ölen askerler ve Londra'da 2005'te tren ve otobüslere düzenlenen saldırılarda hayatını kaybedenlerin yakınlarının da telefonlarını dinlediği öne sürülüyor.

Gazetenin öldürülen bir kız çocuğunun, kaçırıldığı sırada cep telefonuna gelen sesli mesajlara da sızması öfkeyi artırdı.

News of the World, 2002'de öldürülen Milly Dowler adlı bir genç kız henüz kayıpken cep telefonundaki mesajlara ulaşıp gizlice dinlemekle suçlanıyor. Öldürüldüğünde 13 yaşında olan kızın mesaj kutusu dolunca bazı mesajları silerek yeni mesaj gelmesini sağlayan News of the World, Milly Dowler'ın ailesine, kızlarının halen sağ olduğu yönünde boş umutlar vermekle itham ediliyor.

2007'de gazetenin kraliyet muhabiri ve yardım aldığı bir özel dedektif, kraliyet üyelerinin yardımcılarının sesli mesajlarını dinlemeye çalıştıkları gerekçesiyle hapse atılmıştı.

(BBC TÜRKÇE)

Sıradaki haber yükleniyor...
holder
SIRADAKİ HABER Kriz büyüyor! Ukrayna’dan diplomatik misilleme