Meghan Markle'ı isyan ettiren kraliyet yasağı

Sussex Düşesi ünvanını alan Meghan Markle şu aralar evliliğiyle değil, kraliyet ailesinin başına dert olan bir yasağıyla boğuşuyor

04 Haziran 2018, Pazartesi 09:10 Son Güncelleme:
A A

19 Mayıs'ta Prens Harry ile dünya evine giren ABD'li oyuncu Meghan Markle için kraliyet yasaklamaları başladı. Bugüne kadar monarşinin kurallarına uyma konusunda biraz esnek biraz da uyumlu bir profil çizen yeni düşeşi kurallardan biri bir hayli zorlayacak gibi görünüyor. Çünkü bu kural bugüne kadar Meghan Markle'ı var eden bir özelliği ortadan kaldırmaya yönelik. 

Kraliyet ailesine dahil olmadan önce ABD ve Kanada'da yaşayan Meghan Markle sıkı bir feminist ve aktivistti. Üstelik en tartışmalı siyasi konularda fikrini ortaya koymaktan çekinmeyecek kadar cesurdu. 

Mesela İngiltere'nin Avrupa Birliği'nden çıkıp çıkmamasına karar verilen Brexit oylaması sürecince açıkca anti-Brexit taraftarı olduğunu sosyal medya hesaplarından duyurmuştu. 

Muhalif ve politik yazarlarla ilgili de cesur paylaşımlar yapan Meghan Markle'ın tam bir Noam Chomsky hayranı olduğunu da sır değil. 

Ancak artık İngiltere monarşisinin bir parçası olan Meghan Markle'ın siyasi ve politik konular hakkında yorum yapması kesinlikle yasak. 17. yüzyıldan bu yana İngiltere kraliyet ailesinin ister ülke içinde isterse uluslararası düzlemde siyasi konulara ilişkin fikir yürütmesi yasaklanmış durumda. 

Şu sıralar Meghan Markle'ın bu yasağı yumuşatmak için yollar aradığı konuşuluyor. 

Kraliyet ailesi içinde çocuklar ve kadınlara yönelik sosyal projeler üzerinde çalışacağı açıklanan Sussex Düşesi Markle'ın sosyal projelerin politik yönü olduğu konusunda ısrarcı olduğu da elmaelma.com'un haberine göre dedikodular arasında. 

Sıradaki haber yükleniyor...

Kişisel verilere ilişkin aydınlatma politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için Kişisel verilere ilişkin aydınlatma metnimizi inceleyebilirsiniz.