Mehmed Bir Cihan Fatihi 2. bölüm 2. fragmanı: Sultan'dan cihan devleti sözü...

Mehmed Bir Cihan Fatihi 2. bölüm 2. fragmanı: Sultan'dan cihan devleti sözü...

Mehmed Bir Cihan Fatihi 2. bölüm 2. fragmanı yayınlandı. Mehmed Bir Cihan Fatihi yeni bölümde Çandarlı Halil Paşa idam edilme ihtimaline karşı kızlarına son vasiyetlerini iletir. Öte yandan Sultan Mehmed ise babasının ölümünün ardından Osmanlı Devleti'ni bir cihan devleti yapacağının sözünü veriyor.
 

23 Mart 2018, Cuma 23:15 Son Güncelleme:
YAZI BOYUTU
Abone Ol Google News
Kanal D'nin ilk bölümüyle büyük ses getiren dizisi Mehmed Bir Cihan Fatihi dizisinin 2. bölüm 2. fragmanı yayınlandı. Yeni bölümde Çandarlı Halil Paşa idam edilme olasılığına karşı kızlarına duygusal bir konuşma yapıp isimlerine leke sürdürmemelerini öğütlüyor. Şimdi meak edilen konu Çandarlı Halil Paşa'nın idam edilip edilmeyeceği...SULTAN MEHMED CİHAN DEVLETİ SÖZÜ

Devletin başına geçen Sultan Mehmed'in ilk icraatı Bizans Devleti'ne karşı savaş açmak oluyor. Konstantin ile Sultan Mehmed ilk kez karşı karşıya geliyor. Çandarlı bunun büyük bir yıkım olacağını düşünüyorken Sultan Mehmed Osmanlı'yı bir cihan devleti yapacağının sözünü veriyor. Öte yandan Şehzade Orhan ise ölümle burun buruna...Mehmed Bir Cihan Fatihi 2. bölümüyle 27 Mart Salı akşamı Kanal D ekranlarında...

SON BÖLÜMDE NELER OLMUŞTU? 

1451 yılında, babasının ölüm haberini alıp Manisa’dan Edirne’ye yani payitahta doğru yola çıktığında Sultan Mehmed’in bir büyük hayali vardır. Cihanın göz bebeği Konstantinopolis’i fethetmek. Ancak büyük hayalinin önünde aşılması zor, büyük engeller belirecektir.
Kadim şehir yüzyıllar boyunca defalarca kuşatılmış; ama ne toplar güçlü surlarında tek bir gedik açabilmiş ne de Haliç’in devasa zinciri düşman gemilerine geçit vermiştir. Üstelik Mehmed şehri almak istiyorsa yalnız Bizans İmparatorluğu'na ve arkasındaki Hristiyan âlemine karşı değil, devlet içindeki en büyük muhalifi kudretli veziriazam Çandarlı Halil Paşa’ya karşı da mücadele etmek zorundadır.

Çağının çok ötesindeki bu büyük Sultan parlak zekâsı, askeri ve stratejik dehası, aklı ve zafere olan inancıyla, her türlü engeli aşarak ilerler. Tahta çıktıktan iki yıl sonra şehri kuşatır, yalnızca 53 gün süren bir kuşatmanın ardından, “imkânsız” denileni başararak Konstantinopolis’i fetheder.  En büyük hayalini gerçekleştirerek adını tarihe yazdırır. O günden sonra Fatih namıyla anılan Sultan Mehmed Han, bu zaferiyle yeni bir çağın kapısını aralar ve yüzyıllar boyunca kıtalara hükmedecek olan büyük bir Cihan İmparatorluğu'nun da temellerini atar.

;
Bu Video
İlgini
Çekebilir
Sıradaki haber yükleniyor...
holder
SIRADAKİ HABER İlker Kaleli 1 aydır Biran Damla Yılmaz ile birlikte