Mehmet H. Doğan Ödülü, Gökhan Tunç’a verildi

Mehmet H. Doğan Ödülü, Gökhan Tunç’a verildi

Mehmet H. Doğan Ödülü, Gökhan Tunç’a verildi

30 Mart 2021, Salı 12:37 Son Güncelleme:
YAZI BOYUTU
Abone Ol Google News

Gürkan DURAL/BURSA,(DHA) - BURSA'da Nilüfer Belediyesi’nin, çağdaş Türk şiirinin en önemli eleştirmenlerinden Mehmet H. Doğan anısına bu yıl beşincisini düzenlediği “Mehmet H. Doğan Ödülü”ne, “Şiir ve Bellek” adlı eseriyle Gökhan Tunç değer görüldü.

Nilüfer Belediyesi Kütüphane Müdürlüğü’nün, Türkçe’de yayımlanmış şiir eleştirilerinin önemine dikkat çekmek ve Türk şiirine katkı sunmak amacıyla her yıl verdiği Mehmet H. Doğan Ödülü’nün bu yılki sahibi belirlendi.
Orhan Alkaya, Metin Celal, Gültekin Emre, Haydar Ergülen ve Orhan Tekelioğlu’ndan oluşan Mehmet H. Doğan Ödülü Seçici Kurulu, bu yılki ödül sahibini kararlaştırmak üzere 24 Mart 2021 tarihinde çevrim içi olarak toplandı. Kurul üyeleri, Türk şiir eleştiri yazınında sıkça karşılaşılan imge vurgusunu, “Bellek” gibi pek kullanılmayan bir yordamla güçlendiren “Şiir ve Bellek” adlı çalışmasıyla Gökhan Tunç’u, 2021 Mehmet H. Doğan Ödülü’ne değer buldu.
2022 yılında Mehmet H. Doğan Ödülü’nün yalnızca kitaplara değil, şiir eleştirisine katkı sunan makalelere de verilmesi kararlaştırıldı. Öte yandan yeni dönemde Asuman Susam ve Nilay Özer’in de, Mehmet H. Doğan Seçici Kurulu’nda görev alması kararlaştırıldı.

FOTOĞRAFLI

Sıradaki haber yükleniyor...
holder
SIRADAKİ HABER Türkiye Uzay Ajansı Başkanı Yıldırım, GUHEM’i ziyaret etti