Mehmetçik kovaladı 3 bin yaya 250 atlı 200 araç kaçtı

Türkiye-Suriye sınırında kaçakçı terörü bitmiyor. Genelkurmay Başkanlığı kısa süre önce yaptığı açıklamada, gece yarısından sonra Türkiye sınırına yine kaçakçı saldırısı olduğunu duyurdu

16 Ağustos 2013, Cuma 19:13
A A

 Bu kez 250 atlı, 3 bin yaya ve 200 araçla sınırına hücum eden kaçakçılar hudut birlikleri tarafından püskürtüldü. Türk hudut devriye timinde herhangi bir zayiat meydana gelmedi. Görüntüler tıpkı eski Türk filmlerinde gördüğümüz savaş sahneleri gibiydi...

Genelkurmay’ın konuyla ilgili açıklaması şöyle:

''Türkiye-Suriye Hududunda, 2'inci Hudut Alay Komutanlığı Oğulpınar Hudut Karakolu sorumluluk sahasında, saat 01:20'de, 200 araç, 250 atlı ve 3000 yayadan oluşan kalabalık bir kaçakçı grubunun Suriye tarafında toplandığı ve hududa doğru yaklaştığı tespit edilmiştir.

 Yapılan tespit doğrultusunda, Bükülmez Hudut Karakolundan sevk edilen takviye araçlarla birlikte iki adet Taktik Tekerlekli Zırhlı Araç, iki adet Zırhlı Muharebe Aracı, bir adet Geliştirilmiş Zırhlı Personel Taşıyıcı ile muhtemel geçiş noktalarına tıkama yapılmıştır.

 Kaçakçıların hudut hattına yaklaşmamaları konusunda Arapça ve Türkçe ikazlar yapılmış, ancak şahıslar ikazlara uymayarak yanlarında bulunan mazot bidonlarıyla birlikte, hudut hattına dokuz farklı noktadan yaklaşmaya devam etmişlerdir.

 Kaçakçıların "Dur" ikazına uymamaları üzerine, hudut devriye unsurları tarafından havaya ikaz ateşi açılmış ve gruba göz yaşartıcı bombayla müdahale edilmiştir. Suriye tarafındaki kaçakçılar tarafından da havaya 8 el ateş edilmiş, hudut unsurları bu ateşe ateşle karşılık vermiştir. Saat 06:00 sularında, kaçakçılar dağılarak bölgeden uzaklaşmıştır.

 Olayda, hudut devriye timinde herhangi bir personel zayiatı meydana gelmemiştir.''

SON 24 SAATTE YAŞANANLAR

;

Kişisel verilere ilişkin aydınlatma politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için Kişisel verilere ilişkin aydınlatma metnimizi inceleyebilirsiniz.