Mehmetçik’ten "nefes kesen" tatbikat

Kimyasal, biyolojik, radyolojik ve nükleer saldırıların bertaraf edilmesiyle görevli Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK) KBRN Okulu ve Eğitim Merkezi Komutanlığında yapılan tatbikat nefesleri kesti

15 Kasım 2018, Perşembe 22:31 Son Güncelleme:
A A

KBRN taarruzlarının etkilerinden sakınılması için ihtiyaç duyulan korunma türüne göre çeşitli malzemeler kullanılıyor. Personelin gazlardan kirlenmiş ortamda nefes almasını sağlayan KBRN koruyucu maskesi, KBRN kirlenmesinin mevcut olduğu ortamlarda su ve sıvı gıda almaya imkan sağlayan özelliğiyle dikkati çekiyor.

TSK’nın standart maskesi, yerli imkanlarla üretiliyor. Çeşitli özellikleri bulunan geçirgen ve geçirgen olmayan elbise, Mehmetçik’i her türlü KBRN saldırısından koruyor.

Ayrıca bot kılıfı, eldiven, maske filtresi gibi malzemeleri de gazdan etkilenmemek için kullanan personelin, otomatik atropin enjektörü de hayati önem taşıyor.

KBRN kirliliğine maruz kalan personel, araç, arazi ve tesislerin temizliğini ise temizleme mangası gerçekleştiriyor. Muharebe sahasında KBRN kirliliğini temizlemek için arıtma sistemleri kullanılıyor.

NEFES KESTİLER

NEFES KESTİLER

Katıldığı uluslararası arenadaki tatbikatlarda gösterdiği üstün başarı ve kabiliyetiyle adından söz ettiren merkezin, Konya’da düzenlediği tatbikat ise gerçeğini aratmadı.

Senaryo gereği siper hattındaki askerlerin yakınına atılan sinir gazı bombasını fark eden personel, gaz uyarısı yaptı.


Gerekli numuneleri toplayıp, ölçümleri gerçekleştiren birlik personeli ise yaralı askerin tahliyesini gerçekleştirdi. Kimyasal harp maddesi olan bölgeyi belirleyen birlik de kirlenmeye maruz kalan askeri personel ve araçların özel yöntemlerle çok maksatlı temizlenmesini sağladı.

Sıradaki haber yükleniyor...