Meksika Devlet Başkanı Obrador'dan El Chapo açıklaması

Meksika Devlet Başkanı Obrador'dan El Chapo açıklaması

Meksika Devlet Başkanı Andres Manuel Lopez Obrador, "El Chapo" olarak bilinen uyuşturucu baronu Joaquin Guzman'ın bir zamanlar ülkede devlet başkanı kadar etkili olduğunu söyledi.

02 Ocak 2020, Perşembe 07:56 Son Güncelleme:
YAZI BOYUTU
Abone Ol Google News

Ülkenin güneydoğusundaki Chiapas eyaletinde Maya medeniyetine ait kalıntıların bulunduğu arkeolojik bölgeyi ziyaret eden Obrador, Meksikalıların yeni yılını kutladığı bir mesajla 2019 yılını değerlendirdi. 

Obrador, kamuyu dönüştürmeye başladıklarını ve devletin üst kademelerini yolsuzluktan arındırdıklarını anlatarak, 2019'un kendisi için kötü bir yıl olmadığını vurguladı.

Asgari ücrete son 40 yılın en yüksek zammını yaptıklarını, ülkenin para birimi pesonun değer kazandığını, enflasyonun düşürüldüğünü anlatan Obrador, yeni yılda güvenlik eksikliği ve şiddet gibi konularda çalışmaları gerektiğini söyledi.

Suçlular ve kamu otoriteleri arasında net bir hat çizilmesi gerektiğinin önemine değinen Obrador, geçmiş hükümetler döneminde suçlular ve kamu görevlileri arasında gizli ve gayriresmi bir anlaşma olduğunu iddia etti 

Andres Manuel Lopez Obrador, ülkesinde yakalandıktan snra ABD’ye gönderilen ve burada ömür boyu hapse mahkum edilen "El Chapo lakaplı Meksikalı uyuşturucu baronu Joaquin Guzman'ın bir dönemler ülkede devlet başkanı kadar etkili olduğunu" savundu. 

Obrador, "Meksika’da öyle bir dönem oldu ki El Chapo (Guzman) eskiden ülkeyi yöneten hükümetin başındaki devlet başkanı kadar güçlüydü. Çünkü gizli bir anlaşma vardı ve bu anlaşma suçluların cezalandırılmasını engelliyordu" diyerek, bu durumun kendi iktidarı döneminde tarihe karıştığını kaydetti.

AA

Sıradaki haber yükleniyor...
holder
SIRADAKİ HABER TikTok sayesinde ailesine kavuştu