Önceki Fotolar

Meksika ve uyuşturucu kartelleri arasında neler oluyor?

Meksika’daki uyuşturucu kartelleri 13 yılda 250 bin kişiyi öldürdü. Güçlerini pekiştirmek için her türlü vahşeti kullanan kartellere kimse ‘Dur’ diyemiyor.

20 Ekim 2019, Pazar 09:42 Son Güncelleme:
A A
En vahşi onlar

En vahşi onlar

Karteller arasında en güçlü olanı ABD sınırını kontrol eden Sinaloa Federasyonu. 


Örgütün kurucusu El Chapo (Bücür) lakaplı Joaquin Guzman 2016’da yakalandı ve ABD’de müebbet hapse mahkum edildi.


Yerini oğlu Ovidio aldı.


Ancak son dönemde ‘Jalisco Yeni Nesil Karteli’nin elebaşı olan El Mencho lakaplı Nemesio Oseguera Cervantes, uyguladığı yöntemler ile en çok arananlar listesinde zirveye çıktı.


Hamile kadınlardan çocuklara kadar sivilleri katletmesiyle korku salan El Mencho’nun başına 10 milyon dolar ödül konuldu.


Kanlı şatafat

Kanlı şatafat

Uyuşturucu parası süper lüks bir yaşamı da beraberinde getiriyor. 


Ünlü uyuşturucu baronu El Chapo’nun sayısı tam bilinmeyen çocukları milyonlarca dolarlık arabalara biniyor, dev malikanelerde kalıyor.


El Chapo’nun çocukları bir yandan lüks içinde yüzüyorlar ancak kardeşleri Cesar ve Edgar gibi öldürülmemek için kaçak hayatı sürüyorlar.


3 maddede yansımalar

3 maddede yansımalar

1- Kartellerin gücü Meksika’nın her noktasında hissediliyor. Kartel üyelerinin gittiği bir restoranda, fotoğraf çekilmemesi için garsonun diğer müşterilerin telefonlarını kovaya toplaması günlük ve sıradan bir olay.


2- El Chapo’nun son dönemdeki televizyon dizileriyle birlikte ünlü bir ‘yıldız’a dönüşmesi, kızı Alejandrina Gisselle tarafından fırsata dönüştürüldü. Gisselle, babasından esinlenen bir moda markası kurdu.


3- El Chapo’nun aslan merakı olan en büyük oğlu Ivan (36), kardeşleri Jesus ve Ovidio ile birlikte kartelin en üst düzey isimlerinden. Ivan, ünlü modellerle düzenlediği partilerle tanınıyor.

Sıradaki haber yükleniyor...
SIRADAKİ HABER Kapıkule'de piton ve yavru timsah ele geçirildi