Meksikalı uyuşturucu baronlarının milyon dolarlık mezarları

Meksikalı uyuşturucu baronlarının milyon dolarlık mezarları

12 Aralık 2016, Pazartesi 22:18
A A

Dışarıdan bakıldığında şatoyu aratmayan bu yapılar, bir krallığa ait değil. Meksikalı uyuşturucu kartellerinin akıl almaz paralara inşa ettikleri mezarları.

2008 yılında Sinaloa Karteli'nden ayrılan Beltran Leyva Karteli'nin kurucularından Arturo Beltran Leyva'nın mezarı. 2009 yılında hayatını kaybeden Levya'nın mezarının maliyeti tam 650 bin dolar.

Meksika'nın en ünlü karteli Sinaloa'nın polis muhbiri El Pollo lakaplı Arturo Guzman Loera, "bücür" lakaplı Meksikalı uyuşturucu baronu Joaquín Guzmán'ın da kardeşi. Klima sisteminden, özel güvenliğe bir çok ayrıcalığı bulunan bu mezarın maliyeti ise 1 milyon 200 bin dolar.

Juarez Karteli'nin bir numaralı ismi olan ve çağın en büyük kaçakçılarından biri olarak anılan Amado Carrillo'nun şapel görünümlü mezarının maliyeti tam 495 bin dolar.

Sinaloa Karteli'nden El Guero lakaplı Hector Luis Palma Salazar'ın eşi için hazırlattığı 420 bin dolarlık mezar, 360 derece manzaralı balayı suitlerini aratmıyor.

Meksika'nın en meşhuru Sinaloa Karteli'nde uluslararası meth trafiğini yöneten Ignacio Coronel'in mezarı, yazlık bir ev görünümünde. 2010 yılında hayatını kaybettikten sonra buraya gömülen Coronel'in mezarı için tam 450 bin dolar harcanmış.

Sinaloa Karteli'nin kaçakçılık metodlarıyla ün salmış ismi Ines Calderon'un mezarı kartellere halen hizmet veriyor. Uyuşturucu baronlarının önemli toplantıları 550 bin dolarlık bu dev mezarda gerçekleştiriliyor.

Sinaloa Karteli'nin önemli iş bitiricilerinden Manuel Torres Felix'e ait bu mezar dev mutfağı, 24 saat açık havalandırma sistemi ve detaylı güvenlik hizmetleriyle öne çıkıyor. Mezarın maliyeti ise 340 bin dolar.

Mezarların çoğunda, oturma odası, teras, havalandırma sistemi, kurşun geçirmez cam gibi sıradışı özellikler yer alırken, mezarların duvarlarında yüz binlerce dolarlık resimler bulunuyor.

En eski uyuşturucu baronlarından biri olan ve Meksika'nın Robin Hood'u olarak anılan Jesus Malverde'nin mezarı, ziyaretçi akınına uğruyor.

Kişisel verilere ilişkin aydınlatma politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için Kişisel verilere ilişkin aydınlatma metnimizi inceleyebilirsiniz.