Mektuptan sonra telefon siyaseti

Başbakan Erdoğan, CHP lideri Baykal'la görüşmesi öncesinde kendisini telefonla arayabileceğini söyledi

15 Ekim 2009, Perşembe 09:51
A A
Mektuptan sonra telefon siyaseti

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Irak’a gerçekleştireceği ziyaret öncesinde Esenboğa Havalimanı’nda açıklamalarda bulundu ve gazetecilerin sorularını yanıtladı.

Erdoğan, CHP Genel Başkanı Deniz Baykal’ın, demokratik açılımla ilgili yapılacak görüşmenin kamerayla kaydedilmesi şartının hatırlatılması üzerine şunları söyledi: "Anamuhalefet partisinin liderine benim yazdığım mektup, bu sorularınızın cevabını zaten kapsamaktadır. Anamuhalefet partisi liderinin talep ettiği kamera konusu, vesaire zaten sizler gereğini yazıp çiziyorsunuz.

Ben de çok şeyleri bu arada öğrenmiş oluyorum. Cevabımı verdiğimde zaten bu görüşmeyle ilgili, niteliği de ortada olacak. Belki de kendilerini bir telefonla da arayıp, görüşmemizin nasıl çok daha sağlıklı olabileceği hususunu kendisiyle telefonda bir tezekkür etmeyi de düşünüyorum." Başbakan Erdoğan, Baykal ile görüşmenin hangi tarihte yapılacağına ilişkin soruya da "Açıklayacağız" yanıtını verdi.

'HALKIN TALEPLERİNİ DEĞERLENDİRİYORUM'

Erdoğan, bir gazetecinin "İsrail’le Türkiye arasında tatbikat gerginliği yaşanıyor. Dün de İsrail’in Türkiye’ye Neronları teslim etmeyeceği bilgisi geldi. Bunları nasıl değerlendiriyorsunuz?" sorusuna şu yanıtı verdi: "Ben konuyla ilgili düşüncelerimi daha önce açıkladım. Dışişleri Bakanlığımız bir cevabı oldu.

Fakat ben çok açık ve net bir şey söyleyeyim, her siyasi iktidarın kendi ülkesindeki kamuoyunun yaklaşımlarını halkının taleplerini göz önünde bulundurma mecburiyeti vardır. Bakın mecburiyeti vardır, diyorum. Ben halkımın taleplerini bir kenara koyamam halkımın talebi bu istikamettedir. Daha önce verilen eğitim çalışmalarıyla ilgili konuda bile bu hassasiyeti gösterdiler.

'TERÖRÜN AVRUPA AYAĞI GÜÇLÜ'
Terör örgütü PKK’nın üst düzey yöneticilerinin mal varlıklarına ABD’de el konulmasına ilişkin bir soru üzerine Erdoğan şunları söyledi: "Bunlar bizim yıllar yılı konuştuğumuz konular. Terör örgütünün en önemli gelir kaynaklarından bir tanesi uyuşturucudur. Bunun Amerika ayağının bu şekilde olduğunun Amerikan yönetimi tarafından ortaya konmuş olması önemliydi. Ama bunun Avrupa ayağı var. Avrupa ayağı çok daha farklı, çok daha güçlü."

SON 24 SAATTE YAŞANANLAR

;
Sıradaki haber yükleniyor...

Kişisel verilere ilişkin aydınlatma politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için Kişisel verilere ilişkin aydınlatma metnimizi inceleyebilirsiniz.