Melis bugün yeniden doğacak

Melis bugün yeniden doğacak

İzmir´de, sağlığına kavuşması için Türkiye´nin seferber olduğu Melis Akbaş´a, Almanya´dan gelen vericinin kemik iliğinin nakli için süreç başladı

19 Aralık 2013, Perşembe 10:14 Son Güncelleme:
YAZI BOYUTU
Abone Ol Google News

Sevil- Bahadır Akbaş çiftinin tek kızları, Melis Akbaş’a, 4.5 yaşındayken lösemi teşhisi konuldu. 2.5 yıl süren tedavi ardından Akbaş’ın tedavisi sona ererken 20 gün sonra tekrar kansere yakalandığı saptandı.

Tedavisine Ege Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi’nde devam edilen minik Melis’e uygun ilik bulunması için tüm Türkiye seferber oldu. Almanya’dan gelen ilk müjdeli haber sevince, daha sonra hüzne yol açtı. Bu haberin ardından yurt çapında binlerce kişi, uygun iliğin nakledilmesi için kanlarını verirken, Sağlık Bakanı Mehmet Müezzinoğlu, uygun iliğe sahip donörün ABD’de bulunduğunu açıkladı. Heyecanla uygun iliği bekleyen Akbaş ailesi, bu haberle yeniden sevince boğuldu.

Naklin bu ayın ilk hafta yapılması planlanırken, vericinin tüm testlerinin yapılması için SGK tarafından 22 bin euro’luk ödeme ABD’deki sağlık kuruluşuna yapıldı. Üst ve alt tarama testleri sonucunda vericinin, kemik iliği hücrelerinin Melis’le tam uyumlu olduğu da belirlendi. Bu arada Almanya’dan da bir verici tam uyumlu çıktı. Bunun üzerine doktorlar Almanya’daki donörü tercih etti. Tercih edilen dönörden alınan kemik iliği gece geç saatlerde kente ulaştı.

NAKİL, ODASINDA YAPILACAK

Melis’in sağlığına kavuşması için yapılacak nakil için süreç, bugün, saat 10.00 sıralarında Tülay Aktaş Onkoloji ve Kemik İliği Transplantasyonu Hastanesi’nde başladı. Minik Melis’in hastanede kaldığı odada son tahlilleri yapıldı. Prof. Dr. Savaş Kansoy ve ekibi kemik iliği naklinin gün içinde gerçekeşeceğini bildirdi. Dışarıda heyecanla naklin bitmesini bekleyen baba Bahadır Akbaş, şöyle dedi:

"5 aydır nakli bekliyorduk. Arama taramalar bitti. Almanya’dan donör bulunmuştu. Bugün de nakli yapılacak. Melis’in genel durumu iyi. Sıkıntısı görünmüyor. Nakilden sonra üç hafta içerisinde iliğin tutup tutmadığı belli olacak. Bir ay içerisinde de taburcu edilecek, evden kontrollü yapılacak. Ben de çok heyecanlıyım. Melis, inşallah ikinci sefer doğacak. Nakilden sonra bazı sıkıntılar olabilir ama onu düşünmüyoruz. Tahlillere göre sıkıntı görünmüyor. İnşallah diğer hasta çocuklarda nakil olur ve şifalarını bulur. Onlara da dua ediyorum."

Konak Belediye Başkanı Hakan Tartan da hastaneye gelip aileye moral desteği verdi.

DHA

 

Sıradaki haber yükleniyor...
holder
SIRADAKİ HABER Son dakika: 23 Nisan'da sokağa çıkma kısıtlaması uygulanacak