Meme estetiği bebek emzirmeye engel mi?

Son yıllarda çok sık talep gören meme estetiğiyle ilgili merak edilenleri anlatan Estetik, Plastik ve Rekonstrüktif Cerrahi Uzmanı Op.Dr. Tuğrul Çelebi, meme estetiği operasyonunun bebek emzirmeye engel olmadığını söyledi

18 Nisan 2018, Çarşamba 15:27
A A
Meme estetiği bebek emzirmeye engel mi?
ABD'deki Mayo Clinic'de estetik cerrahi üzerine çalışan ve Denizli Özel Ege Hastanesi'nde hizmet veren Estetik, Plastik ve Rekonstrüktif Cerrahi Uzmanı Op.Dr. Tuğrul Çelebi meme büyütme operasyonuyla ilgili şu bilgileri aktardı:


OPERASYON KİMLERE YAPILIR?


"Meme büyütme operasyonlarını yapısal olarak küçük, aşırı kilo verme sonrası deformasyona uğramış, emzirme sonrası küçülmüş ve içi boşalmış memelere yaparız. Memede sarkma ile küçüklüğün birlikte olduğu hastalarda, meme dikleştirme operasyonu ile birlikte yapmak gerekir.

Meme büyütme operasyonlarında silikon protezler kullanılır. Protezlerin round (yuvarlak) ve anatomik (damla) şeklinde tipleri mevcuttur.

Silikon meme protezleri çoğunlukla meme altından yapılan yaklaşık 4 cm’lik bir kesi yoluyla uygulanır. Memenin büyüklüğü ve yapısına göre meme dokusunun arkasında, meme kasının arkasında veya hem meme kası hem de meme dokusu arkasında (dual teknik) cerrahi olarak hazırlanan boşluğa yerleştirilir. Meme protezinin ve dolayısıyla oluşacak memenin büyüklüğüne karar verirken hastanın istekleri göz önüne alınmakla birlikte göğüs duvarının yapısı ve genişliği belirleyici faktörlerdir.


'BEBEK EMZİRMEYE ENGEL DEĞİL'


Operasyon genel anestezi altında yapılır. Hasta operasyon akşamı veya ertesi gün taburcu edilir. Protezler ömür boyu kalıcıdır. Bir problem olmadığı sürece çıkarılması gerekmez. Doğum sonrası emzirmede problem olmaz. Rahatlıkla süt verilebilir. Yapılan bilimsel çalışmalarda meme kanseri ile silikon meme protezi uygulanması arasında anlamlı bir bağlantı kurulmamıştır.

Ameliyat sonrası günlük sosyal aktivitelere dönüş 1 hafta içinde olur. 1 ay sonra spora başlayabilir. Güneşlenmek ve solaryuma girmek proteze zarar vermez."

SON 24 SAATTE YAŞANANLAR

;
Sıradaki haber yükleniyor...

Kişisel verilere ilişkin aydınlatma politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için Kişisel verilere ilişkin aydınlatma metnimizi inceleyebilirsiniz.