Meme kanserinde erken tanı önemli

Meme kanseri tüm dünyada en sık görülen ve vücudun diğer bölgelerine yayılma potansiyeli de olan kanser türlerinden biri. Bu nedenle meme kanser ne kadar erken teşhis edilirse tedavi başarısı da aynı oranda yüksek olur. Uzm. Dr. Rengin Türkgüler, düzenli olarak yapılması gereken meme muayenesi ve ultrason hakkında bilgi verdi. /posta.com.tr-ÖZEL

09 Haziran 2020, Salı 12:33 Son Güncelleme:
YAZI BOYUTU
Abone Ol Google News
Düzenli kontrol şart

Düzenli kontrol şart

Genetik özellikler ve yaşlanma sonucu ortaya çıkan bazı bozukluklar meme kanserine neden olur. Ailesinde genç yaşta meme kanseri hikayesi ailesel bir yatkınlığı gösterebilir. Meme kanseri sanıldığı gibi 40 yaş üzeri, menopoz sonrası yakalanılan bir hastalık değil. 25 yaşından itibaren her kadının yıllık klinik muayene ve her ay düzenli olarak evde kendi kendine meme muayenesi yapması meme kanserinin erken teşhisi için çok önemli.

Özellikle 40 yaşından itibaren her kadının düzenli olarak yılda bir kez klinik muayene yaptırması tavsiye edilir.

Günümüzde meme kanserinin teşhisi ve rutin kontroller için yüksek ses frekanslı bir görüntüleme tekniği olan meme ultrasonu radyasyon içermediği için daha fazla tercih ediliyor.


Meme ultrasonu ile meme kontrolünün avantajları

Meme ultrasonu ile meme kontrolünün avantajları

Meme kanserinin erken teşhisinde meme ultrasonu, mamografi ile birlikte oldukça etkili sonuçlar sağlanıyor. Ağrısız olması, kesinlikle radyasyon içermemesi nedeniyle tercih edilen bir kanser tarama yöntemi. Özellikle belirgin meme kanseri belirtileri olmayan 35 yaş altı kişilerde rutin meme kanseri kontrollerinde radyasyondan koruma sağlamak amacıyla mamografi önerilmediği için daha fazla tercih ediliyor. Tıbbi ya da estetik nedenlerle meme ameliyatı geçirmiş kişilerde de meme ultrasonuna başvuruluyor.

Meme ultrasonu nasıl çekiliyor?

Meme ultrasonu nasıl çekiliyor?

Oldukça zahmetsiz bir işlem olan meme ultrasonunda sırt üstü yatan hastanın meme dokuları sürülen özel bir jel üzerinde gezdirilen ultrason probuyla görüntülenir. Yaklaşık 30 dakika süren işlem ile güvenli bir şekilde meme kanseri taraması tamamlanmış olur.

Meme ultrasonu ile mamografide görüntülenen belirtilerin ayrıntılı incelemesi yapılabilir. Mamografi ile tespit edilen lezyonun türünün tespit edilmesini sağlar. Meme kanseri ameliyatından sonra temizlenen bölgenin, göğüs duvarının, ele gelmeyen meme dokularının ayrıntılı incelenmesinde ve değerlendirilmesinde kullanılır.

Unutmayın 25 yaşından itibaren her ay düzenli elle muayene ve her yıl düzenli meme ultrasonu yaptırarak meme kanserinin erken teşhisi ve tedavisini sağlayabilir, sağlığınızı koruyabilirsiniz.

Sağlık içerikleri sadece bilgilendirme amaçlıdır, tanı ve tedavi için mutlaka doktorunuza başvurunuz.
Bu Video
İlgini
Çekebilir
Sıradaki haber yükleniyor...
holder
SIRADAKİ HABER Yazın en çok tüketilmesi gereken meyve ve sebzeler