Memede ağrı hangi durumda sorun anlamına gelir?

Meme ağrıları her 3 kadından 1'inde hayatlarının belli dönemlerinde görülebiliyor. Memede ağrı, meme hastalıkları nedeniyle doktora en sık başvurma nedeni arasında yer alıyor. Peki memede ağrı hangi durumda ciddi bir sorunun habercisidir? Kadınlarda memedeki ağrının nasıl takip edilmesi gerekir?

12 Ocak 2022, Çarşamba 14:50 Son Güncelleme:
YAZI BOYUTU
Abone Ol Google News

Genel Cerrahi Uzmanı Dr. Fikret İrkin, öncelikle meme ağrılarının en sık sızı şeklinde olduğunu, kadınlarda memede ağrının ve dokunma nedeniyle hassasiyet durumunun çok sık rastlandığını ifade ediyor.

Memedeki ağrıların değerlendirilebilmesi için bu ağrıların âdet öncesi ve sonrası gibi durumlar nedeniyle dönemsel olup olmadığının bilinmesi, beraberinde şişlik ya da kızarıklık gibi belirtilerin var olup olmadığının incelenmesi gerekiyor.

Dönemsel meme ağrıları

Dönemsel meme ağrıları

  • Dönemsel meme ağrıları ile beraber memede genelde şişkinlik ve gerginlik de oluyor.
  • Stres, yağlı beslenme, kafein tüketimi, sigara kullanımı meme ağrısını ortaya çıkarabilir ya da arttırabiliyor.

Genel Cerrahi Uzmanı Dr. Fikret İrkin, bu dönemlerde yaygın olarak yapılan hatanın sütyen kullanımının bırakılması olduğunu söylüyor. Oysa ki bu dönemlerde sütyenin sıkı olması, memeyi alttan desteklemesi ve yatarken dahi çıkarılmaması gerekiyor.

Memede Kızarıklık Olursa Dikkat !

Memede Kızarıklık Olursa Dikkat !

"Meme ağrısı ile birlikte memede şişlik, sertlik ya da kızarıklık olması tanıda önemlidir" diyen Genel Cerrahi Uzmanı Dr. İrkin, fibrokistik meme hastalığı hakkında şu bilgileri veriyor:

  • Çoğunlukla gergin ve sınırları net belli olmayan dolgunlukla karakterize sertlikler fibrokistik meme hastalığının göstergesi olabilir.
  • Memedeki bağ dokusu artışı ile karakterize bu durumda meme dokusu sert, dolgun ve gergindir.
  • Daha çok genç hastalarda olur.
  • Bu dönemlerde stresten, yağlı beslenmeden, kafein tüketiminden ve sigara kullanımı gibi alışkanlıklardan uzak durmak, beslenmeye dikkat etmek gerekiyor.

Peki ya kanser?

Meme ağrısı oluşan hastalarda en büyük korku kanser olup olmadığıdır. Bu endişe meme ağrısını arttıran faktörler arasında yer alıyor.

Genel Cerrahi Uzmanı Op. Dr. İrkin, meme kanserlerinin sadece % 5-10'unda meme ağrısının görüldüğünü ifade ediyor. "Hastanın muayene edilerek bu konuda bilgilendirilmesi bile stres kaynağını yok ederek ağrının geçmesini sağlayabilir." diyor.

Ancak meme kanserinde erken tanı ve tedavinin kanser tedavisindeki başarı açısından önemi çok büyük. Bu nedenle hastaların herhangi bir belirti olmasa bile düzenli jinekolojik muayeneleri ile birlikte, yaşlarına uygun olarak düzenli ultrasonografi ve mamografi gibi tanı yöntemlerini aksatmaması gerekiyor. Çünkü kanser pek çok hastada hiç belirti vermeden ilerleyebiliyor. Bu da tedavi başarısını büyük oranda düşüren durumlardan biri.

BU HABERLER İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Sağlık içerikleri sadece bilgilendirme amaçlıdır, tanı ve tedavi için mutlaka doktorunuza başvurunuz.
Bu Video
İlgini
Çekebilir
Sıradaki haber yükleniyor...
holder
SIRADAKİ HABER Dr. Mehmet Öz uzun yaşamanın sırrını verdi!