Memur borçlu bile çıktı

Bakan Hayati Yazıcı yüzde 11 zam isteyen memura borç çıkardı

26 Ağustos 2009, Çarşamba 11:55
A A

 Zam teklifi açıklanmadı

İki milyonu aşkın memuru ilgilendiren toplu görüşmelerin dün yapılan beşinci turunda beklendiği gibi hükümetin zam teklifi netleşmedi. Taraflar bugün saat 14:00’te yeniden toplanacak. 2010 için yüzde 11 zam isteyen memurlar borçlu bile çıktı. Devlet Bakanı Hayati Yazıcı’nın, “Bu yılın başında yüzde 4 ve temmuzda yüzde 4.5 olmak üzere yüzde 8.7 zam verdik. Ama enflasyon yüzde 5.5’e geldi. Demek ki yüzde 3.2 alacağımız var” sözleri memur sendikaları üzerinde soğuk duş etkisi yarattı.

Hani kriz teğet geçmişti

Yazıcı, sendikaları krizle ikna etmeye çalıştı: “Bakın kriz dengemizi bozdu. Krizden önce Hazine günü gelen borcun yüzde 76’sı kadar borçlanıyordu. Şimdi yüzde 100’ünü borçlanmak zorunda kalıyor” dedi. Bakanın bu sözleri üzerine Kamu-Sen Başkanı Bircan Akyıldız, “Sayın Bakan, hani kriz bizi teğet geçmişti. Batmışsınız o zaman” yorumunu yaptı. Hükümetin yüzde 2.3’lük teklifle gelmesini bekleyen Kamu-Sen yöneticileri, “Kabul etmeyiz. Bu, 2010 enflasyon hedefinin bile altında” dedi.

SON 24 SAATTE YAŞANANLAR

;

Kişisel verilere ilişkin aydınlatma politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için Kişisel verilere ilişkin aydınlatma metnimizi inceleyebilirsiniz.