Memur hükümetle anlaşamadı

Krizin faturasının kendilerine kesildiğini belirten memurlar eyleme hazırlanıyor

29 Ağustos 2009, Cumartesi 10:28
A A

Hükümet memura teklif ettiği ilk yarı için yüzde 2 ikinci yarı için yüzde 2’lik zam önerisini, dün ilk yarı yüzde 2.5, ikinci yarı yüzde 2.5’e çıkardı. Memur sendikaları kabul etmedi. Bundan sonra Uzlaştırma Kurulu devreye girecek ama zamma bakanlar karar verecek.

 SADECE YARIM PUAN ARTTI

Kamuda çalışan 2 milyonu aşkın memuru ilgilendiren görüşme sürecinden uzlaşmazlık çıktı. Hükümetin memura 2010’un ilk altı ayı için yüzde 2, ikinci altı ayı için yüzde 2 zam (2+2) önerisi sendikaları hayal kırıklığına uğratmıştı. Hükümet dünkü görüşmede teklifini yüzde 2.5+2.5’e çıkardı. Ama sendikalar artışı kabul etmedi. Bunun üzerinde maddi konularda anlaşma sağlanamadığına ilişkin tutanak hazırlandı.

MEMURLAR EYLEME ÇIKIYOR

Toplantıdan sonra bir açıklama yapan Kamu-Sen Başkanı Bircan Akyıldız, “Hükümet memura şaşı bakmaya devam ediyor. Ölümü gösterip sıtmaya razı ediyor. Memurları göreve davet ediyoruz. Toplu görüşme süreci bitmiştir. Eylemlilik süreci başlamıştır. Pazartesi öğleden önce 2008 mutabakat zaptını yerine getirmeyen Başbakan Erdoğan hakkında suç duyurusunda bulunarak eylem sürecini başlatıyoruz” dedi.

 GERİ ADIM BİLE ATTI

Görüşmeden önce teklifin artması için Başbakan Yardımcı Ali Babacan ile görüşen Memur-Sen Başkanı Ahmet Gündoğdu, maaşlara yüzde 5+6 zam talebini 4+4’e, düşük maaşa 40+40 lira ek ödeme talebini 30+30 liraya, 131 liralık aile yardımı talebini 100 liraya ve görüşme priminin 18 lira artırılması teklifini 10 liraya çektiklerini söyledi. Hükümet 2.5+2.5’le gelince bu istekler de havada kaldı.

BAKANLAR KARAR VERECEK

Bundan sonraki süreçte Yüksek Hakem Kurulu Başkanı ve 4 öğretim görevlisinden oluşan Uzlaştırma Kurulu devreye girecek. Kurulun 5 gün içinde vereceği karara tarafların katılması durumunda sonuç, mutabakat metni olarak Bakanlar Kurulu’na sunulacak. Taraflar kurul kararına katılmazsa anlaşma ve anlaşmazlık konuları yine Bakanlar Kurulu’na gidecek. Zamma her koşulda bakanlar karar verecek.

EN AZ 1219 LİRA İSTİYORLARDI

Kamu-Sen isteklerini, “Ek ödemelerin 110 lira artırılması. Maaşlara 200 lira seyyanen zam. Toplu görüşme priminin 50 liraya yükselmesi. En düşük maaşın 1219 liraya çıkarılması” diye sıralarken, Memur Sen şunları istemişti: “Maaşlara yüzde 11 zam. Ek ödemenin 80 liraya çıkarılması. Sendika üyelerine 28 lira verilmesi. Gelir Vergisi’nin 5 puan indirilmesi. Vergi indirimi olmazsa 6 ayda bir 600 lira kriz çeki. Eşi çalışmayan memura 131 liraya kadar ek ödeme. En düşük maaşın 1360 liraya yükselmesi.”

‘ZIRNIK YOK’ dDİYENE YENİ TEKLİF EDER Mİ? 

Üvey evlat olmadıklarını belirten Bircan Akyıldız, “İşverene çalışanın işsizlik primini tahsis edenlerin, vergi indirimi sağlayanların, ihalelerle Hazine kapılarını açanların sıra memura geldiğinde kapıları kapatmalarını kabul etmiyoruz. ‘Hazine’nin bekçisiyiz’ diyenin aynı hassasiyeti işveren için de göstermesini bekliyoruz. Faturayı memura ödettirmeye çalışanlara memurun ödeteceği bir fatura da olacaktır” dedi. Devlet Bakanı Hayati Yazıcı’nın “2+2 verdik. Başka istemediler” sözünü hatırlatan Akyıldız, ‘Başka teklif sunacak mısınız?’ sorusu üzerine, “2+2’nin üzerinde zırnık yok diyen bakana teklif götürülür mü?” diye konuştu.

SON 24 SAATTE YAŞANANLAR

;
Sıradaki haber yükleniyor...

Kişisel verilere ilişkin aydınlatma politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için Kişisel verilere ilişkin aydınlatma metnimizi inceleyebilirsiniz.