Memur-Sen'e 'Taksim'de 1 Mayıs' reddi

Memur-Sen'e 'Taksim'de 1 Mayıs' reddi

Memur-Sen'in mart ayında 1 Mayıs'ı Taksim Meydanı'nda kutlamak için İstanbul Valiliği'ne yaptığı başvuru reddedildi. Sendika ikinci kez başvuruda bulundu, henüz yanıt gelmedi

06 Nisan 2016, Çarşamba 12:40 Son Güncelleme:
YAZI BOYUTU
Abone Ol Google News

Memur-Sen mart ayı içerisinde, 1 Mayıs’ı İstanbul Taksim Meydanı’nda kutlamak için İstanbul Valiliği’ne başvuruda bulunmuştu. Valilik bu talebi reddetti. Sendika, talebin reddedilmesinin ardından bir kez daha Taksim için Valiliğe başvuruda bulundu. İkinci kez yapılan başvuruya henüz yanıt gelmedi. Ancak ilk başvurunun reddedilmesi nedeniyle ikinci başvuruya da olumlu yanıt beklenmiyor.

DİSK ve KESK de bu yıl 1 Mayıs’ı Taksim’de kutlamak istiyor. DİSK Genel Sekreteri Arzu Çerkezoğlu, gelecek hafta başkanlar kurulunu toplayacaklarını ve orada karar alacaklarını söyledi. Geçen yıl 1 Mayıs’ı Taksim’de kutlama çağrısı yaptıkları için yargılandıkları davada KESK ve TTB yöneticileri ile birlikte beraat ettiklerine dikkat çeken Çerkezoğlu, “Taksim yine ilk gündemimizde. 2015 1 Mayıs’ına ilişkin mahkemeden çıkan beraat kararı da var” dedi.    

KESK yürütme kurulu üyesi İlhan Yiğit, bütün illerde kutlama yapacaklarını söyledi. İstanbul için ise Taksim’de kutlama yapmak istediklerini belirten Yiğit, “1 Mayıs’ı ruhuna uygun şekilde Taksim Meydanı’nda kutlamak istiyoruz” dedi.

Geçen yıl 1 Mayıs için kitlesel mitingi Zonguldak’ta gerçekleştiren Türk-İş ise bu yıl nerede kutlama yapacağına henüz karar vermedi. Türk-İş Başkanlar Kurulu yarın konuyu görüşmek üzere toplanacak. Türk-İş Genel Mali Sekreteri Ramazan Ağar, geçen yıl olduğu gibi bu yıl da 1977 yılında katledilen işçileri anmak için Kazancı Yokuşu’na çelenk bırakacaklarını söyledi.

 

Sıradaki haber yükleniyor...
holder
SIRADAKİ HABER TBMM kararları Resmi Gazete'de yayımlandı