Memur sicili tarihe karışıyor

Hükümet, kamu çalışanlarının mesleki başarılarını notlandıran uygulamayı kaldırmak için çalışma başlattı

03 Kasım 2009, Salı 09:14
A A
Memur sicili tarihe karışıyor

Kamu çalışanlarının sicil raporlarını kaldıracak düzenleme Bakanlar Kurulu'nda ele alındı. Sicil uygulamasının işlevsiz hale geldiği ve bu nedenle bürokrasiden çıkarılması gerektiği görüşü ağırlık kazandı. 

Bürokrasi ile ilgili 2 önemli düzenleme daha yapılmasına karar verildi. Üst düzey göreve yapılacak atamalarla ilgili önemli değişiklik yapılması gündemde. Buna göre genel müdür, müsteşar, müsteşar yardımcısı gibi görevlere sadece kamudaki isimler atanmayacak. Özel sektörden kamu kurumlarına da atama yapılabilecek. Aynı zamanda kamudan da özel sektöre transfer yapılabilecek. 

UZMAN İSTİHDAMI

Hükümetin kamu bürokrasisi ile ilgili bir başka değişiklik yapacağı alan da uzman istihdamı ile ilgili olacak. Bakanlık, Meclis ve özerk kurullarda çalışan uzman maaşları arasındaki fark kalkacak. Meclis'teki bir uzmanla bağımsız kuruldaki bir uzmanın maaşı aynı seviyeye getirilecek. Çalışmanın önümüzdeki günlerde Bakanlar Kurulu'na yasa taslağı olarak gelmesi bekleniyor.

SON 24 SAATTE YAŞANANLAR

;
Sıradaki haber yükleniyor...

Kişisel verilere ilişkin aydınlatma politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için Kişisel verilere ilişkin aydınlatma metnimizi inceleyebilirsiniz.