Memurlar için yurt dışına çıkışta belge alma şartı kaldırıldı

Kamu görevlileri için yurt dışına çıkarken, çalıştıkları kurumdan belge alma şartı, bugün itibarıyle kaldırıldı

15 Kasım 2017, Çarşamba 09:34
A A
Memurlar için yurt dışına çıkışta belge alma şartı kaldırıldı
Başbakan Yardımcısı ve Hükümet Sözcüsü Bekir Bozdağ, darbe girişimi sonrası alınan önlemler kapsamında, kamu görevlilerinden yurt dışı çıkış işlemleri sırasında belge istenmesi zorunluluğunun 15 Kasım günü sona ereceğini açıklamıştı. Yurt dışına çıkacak memurların belge alma zorunluluğu bugün itibarıyla kaldırıldı.


YEŞİL VE GRİ PASAPORTLAR


Kurumdan belge alma zorunluluğu, olağanüstü hal (OHAL) kapsamında, 21 Temmuz 2016 tarihinde uygulanmaya başlanmıştı. Bu kapsamda hususi (yeşil) ve hizmet damgalı (gri) pasaportları ile yurt dışına çıkmak isteyen memurların, nüfus cüzdanları ile KKTC, Ukrayna ve Gürcistan’a gitmek isteyenlerin, bağlı bulundukları kurumlardan "yurt dışına çıkabilir" yazısı almaları gerekiyordu.

Bu özellikteki yolcular biniş bankosundan aldıkları biniş kartları ile polisin kurduğu stantlara gelerek yazılarını ibraz ettirmeden uçağa binemiyordu.
 

O MASA GECE YARISI KAPATILDI


Sınır kapılarına gönderilen genelge doğrultusunda 15 Kasım’dan itibaren kamu görevlilerinden belge istenmiyor. Atatürk Havalimanı Dış Hatlar Terminali Gidiş Katı’nda bulunan uygulama masası da gece saat 00.00’da kapatıldı. Uygulamanın sona erdiğini belirten duyurular bu noktalara asıldı.

Devlet memurları, aldıkları izin belgelerini havalimanlarında ve sınır kapılarında gösterdikten sonra yurt dışına çıkabiliyordu. Son yapılan Bakanlar Kurulu toplantısında konu, gündeme gelmiş ve Hükümet Sözcüsü Bozdağ, bu zorunluluğun 15 Kasım itibarıyla kaldırılacağını duyurmuştu.
 

GENELGE GÖNDERİLDİ


Bugün yürürlüğe giren değişiklikle ilgili genelge, havalimanlarına ve sınır kapılarına gönderildi. Sabah saatlerinden itibaren yurt dışı işlemleri için havalimanı ve sınır kapılarına gelen kamu görevlilerinden izin belgesi göstermesi istenmedi.

Genelge, yurt dışına çıkış yasağı olan ve pasaportunda tahdit bulunan memurları kapsamıyor.

DHA
Sıradaki haber yükleniyor...