Menekşe çiçeği nasıl bakılır? Menekşe çiçeği sulama yöntemleri

Birçok kişi bakımı kolay olduğu için evinde menekşe besler. Fakat menekşe bitkisi de doğru beslenmezse kısa sürede çürür ve bozulur. Eğer sizde menekşe bitkisi nasıl bakılır merak ediyor ya da menekşe çiçeği sulama yöntemleri öğrenmek istiyorsanız "Menekşe çiçeği nasıl bakılır, menekşe çiçeği sulama yöntemleri" haberimize bir göz atın.

25 Nisan 2020, Cumartesi 15:44 Son Güncelleme:
YAZI BOYUTU
Abone Ol Google News

Evde bitki yetiştirmek isteyenler genellikle menekşe ile başlarlar. Ancak menekşe bitkisi de özenli bakım isteyen bitkilerdendir. Eğer sizde menekşe bitkisi nasıl bakılır merak ediyor ya da menekşe çiçeği sulama yöntemleri öğrenmek istiyorsanız "Menekşe çiçeği nasıl bakılır, menekşe çiçeği sulama yöntemleri" haberimize bir göz atın.

Menekşe bitkisi bakımı için mutlaka yapılması gerekenler nelerdir?

Menekşe bakımı dikkat ve titizlik gerektiren bir iştir. Eğer yeteri kadar özen gösterilmezse menekşe çiçekleri fazla yaşamaz. Bundan dolayı menekşe bakımı doğru yapılması şarttır. 

Menekşe Nasıl Bakılmalıdır?

Sulama, menekşe yetiştirmenin kilit noktasıdır. Menekşeler, 2-3 gün arayla sulanmalıdır. Fakat yaşadığınız bölgenin havası nemliyse daha seyrek aralıklarla sulayabilirsiniz. Toprağını elinizle yoklayarak sulayıp sulamanız gerekmediğini anlayabilirsiniz. 1 cm altının tamamıyla kuruduğunu fark ederseniz ona su vermelisiniz. Bu işlemi yaparken oda sıcaklığında kireçsiz su tercih etmelisiniz.

Yumurta kabuklarını menekşelerin toprağına katarsanız daha fazla çiçek açacaktır. Bu yöntem sayesinde menekşelerinizin daha çok ve daha canlı çiçek vermesini sağlayabilirsiniz.

Menekşe yaprakları son derece narindir. Bu yüzden menekşelerin yapraklarına fazla dokunmamak gerekir. Menekşe bitkisi nasıl yetiştirilir diye merak edenler, bunu da göz önünde bulundurmalı ve menekşe yapraklarına sık sık dokunmaktan kaçınmalıdır. Menekşe budama için en ideal zaman ilkbahar mevsimidir. Kurumuş dallardan ve yapraklardan arındırılması, menekşenin daha güzel görünmesini sağlayacaktır.


Menekşe bitkisine yılda bir kez vitamin desteği vermek gerekebilir. Fakat vitamin takviyesinin aşırı olması, menekşenin yıpranmasına sebep olacaktır. Saksısını da 2 yıl arayla değiştirebilirsiniz. Menekşe toprağı, bu bitki için gerekli olan vitamin ve minerallere sahiptir. İki yılda bir yenilenmesi idealdir ve böylelikle menekşelerin ihtiyacı giderilmiş olacaktır.

Menekşe toprağı satın alın. Menekşe toprağının nem tutma özelliği vardır. Ayrıca bu toprak, menekşe köklerinin yeteri kadar oksijen almasını sağlamaktadır. İçinde torf ve vermikülit gibi bileşenlerin yer alması önemlidir. Menekşe toprağı diye bilinen bu özel toprağı rahatlıkla bulmanız mümkündür.

Menekşe bakımının diğer bir püf noktası da bu bitki için uygun bir yaşam alanı hazırlanmasıdır. Menekşe, aydınlıktan hoşlanan bir bitki olsa da güneş ışığına direkt olarak maruz kalmayı çok sevdiği söylenemez. Bu yüzden geniş ve ferah bir ortamda bakılması gerekir. Örneğin bu bitkiye mutfağınızda yer verebilirsiniz. Böylelikle hem güneşten olumsuz etkilenmeyecek, hem de nemli ve aydınlık bir yerde bulunduğundan daha hızlı büyüyecektir. Mutfakta pişirdiğiniz yemeklerin veya demlediğiniz çayın etrafa yaydığı nem, menekşeniz için oldukça faydalıdır. Bu sayede capcanlı görünecek ve en iyi şekilde yetişecektir.

Menekşe, hep aynı boyda kalmaz ve gün geçtikçe olgunlaşır. Bu süre zarfında gübrelemeye ihtiyaç duyar. Menekşe bakımı konusunda dikkat edilmesi gerekenlerden biri de gübresini sık aralıklarla değiştirmektir. Bilhassa menekşelerin çiçeklenme zamanında yoğun fosfor içeren gübreler kullanılmalıdır.


Bu Video
İlgini
Çekebilir
Sıradaki haber yükleniyor...
holder
SIRADAKİ HABER Kötü kokan çamaşır makinesine çözüm!