Menopoz dönemi sonrası kadınları neler bekliyor?

Kadın Doğum Uzmanı Yrd. Doç. Dr. Tijen Ataçağ, kadınların hayatında önemli bir dönüm noktası olan menopozun evreleri hakkında merak edilen noktalara açıklık getirdi. Menopoz sonrası kadınları ne gibi değişiklikler bekliyor? İşte menopozun belirtileri ve evreleri.

12 Mayıs 2020, Salı 14:18 Son Güncelleme:
YAZI BOYUTU
Abone Ol Google News

Dr. Suat Günsel Girne Üniversitesi Kadın Doğum Uzmanı Yrd. Doç. Dr. Tijen Ataçağ, menopoz hakkında İHA'ya açıklamalarda bulundu. Kadınların aylık ziyaretçinin ne zaman ve nasıl ortadan kalkacağının farkında olmayabileceklerini belirten Ataçağ, "12 ay periyodu olmayan kadın menopozdadır. 40’lı ve 50’li yaşlarda görülebilir. Ortalama menopoz yaşı 51’dir. Bu noktada östrojen üretimi büyük ölçüde azalır. Artık overlerden yumurta salınımı olmaz" dedi.

Menopozun aşamaları ve belirtileri

Menopozun aşamaları ve belirtileri

Birçok kadın için menopoz evrelerinin gerçekte gerçekleşene kadar bir gizem olduğunu dile getiren Ataçağ, “Her kadın bu evreleri farklı şekilde geçirebilir. Perimenopoz, menopoz ve menopoz sonrası olmak üzere üç evresi var. 40’lı yaşların ortalarında başlayabilir ve genellikle 4 yıl sürer. Başlangıç noktasını bilmek zordur. Düzensiz adetler genellikle ilk işarettir. Bu dönemde hamile kalabilirsiniz. Gebelik istenmiyorsa korunulması gerekmektedir. Bu dönemde östrojendeki dalgalanmaya bağlı olarak peridolarda uzama veya kısalma olabilir. Miktarında azalma veya artma gözlenebilir. Adet döngüsündeki değişikliklerle birlikte anksiyete, depresyon, unutkanlık dahil olmak üzere duygusal ve psikolojik değişiklikler olabilir. Menopoz döneminde her kadına göre değişkenlik gösteren semptomlar yelpazesi vardır. Ateş basmaları yaygın olarak görülür. Sıklık ve süre bakımından değişkenlik gösterebilir. Uyku düzenini etkileyebilir ve kronik uyku yoksunluğuna, yorgunluğa veya zihin bulanıklığına sebebiyet verebilir. Vajinal kuruluğa, cinsel istekte azalmaya, anksiyeteye, depresyona, kilo alımına neden olabilir” diye konuştu.

Menopoz sonrası

Menopoz sonrası

Menopoz sonrası dönemde ateş basması gibi semptomların yavaşça azalabileceğini ifade eden Yrd. Doç. Dr. Ataçağ, “Bu dönemde kadınlar, östrojendeki düşüş nedeniyle artmış osteoporoz ve kalp hastalığı riski altındadır. Ciltte değişiklikler meydana gelir. Menopoz sonrası cilt daha hassastır, kolaylıkla yırtılma ve morarma eğilimindedir. Daha kurudur, egzama gibi sağlık sorunlarına daha yatkındır. Sözlerimi bitirirken şunu da eklemek isterim ki son araştırmalara göre menopoz döneminde doktora giden hastaların üçte birine antidepresanlar reçete edilmektedir. Bu da hastaların semptomlarını daha ağırlaştırmakta ve öz güvenlerini yıkmaktadır” şeklinde konuştu.

Bu Video
İlgini
Çekebilir
Sağlık içerikleri sadece bilgilendirme amaçlıdır, tanı ve tedavi için mutlaka doktorunuza başvurunuz.
Sıradaki haber yükleniyor...
holder
SIRADAKİ HABER İki kaşığı vücuttaki zehri atıyor! Tahinin vücuda faydaları