Meralar ıslah ediliyor

Meralar ıslah ediliyor

22 Mayıs 2019, Çarşamba 11:08
A A
Meralar ıslah ediliyor

 

ANTALYA, (DHA) - ANTALYA İl Tarım ve Orman Müdürlüğü, hayvancılığı geliştirmek ve ot kalitesini artırmak için mera ıslah çalışması yapılıyor.

Kışlık kaba yem açığını kapatmak, hayvancılıkta en önemli girdi maliyetini oluşturan yem ihtiyacını en az maliyetle karşılamak amacıyla yürütülen 'Mera Islahı ve Amenajmanı Projesi' çalışmaları Çağlarca Mahallesi'nde devam ediyor. İl Tarım ve Orman Müdürü Mustafa Özen, meraların hayvancılığın sürdürülebilir olması için en önemli ot kaynağı olduğunu söyledi. Tarım ve Orman İl Müdürlüğü tarafından Feslikan Yaylasına traktörlerle götürülen 13 bin 500 kilogram kompoze gübrenin teknik personel gözetiminde çiftçilerin de yardımıyla 750 dekar mera alanı üzerine atılarak kimyevi gübreleme çalışması gerçekleştirildiğini belirten Özen, "Gübreleme yapılan mera alanlarında otlatma planlaması da yapılarak ot verimin artırılması ile birim alanda otlatma kapasitesini yükseltmeyi amaçlıyoruz. Bu çalışmamızla Çağlarca Mahallesi'ndeki düşük verimli meraların durumunu düzelteceğiz. Bunun için 2019 yılında başlayan proje kapsamında 3 yıl boyunca kimyevi gübreleme, yabancı ot temizliği, düzensiz yapılan otlatmanın sisteme kavuşturulması ve otlatmayı kolaylaştırıcı tesisler kurma çalışmaları yapılacak" dedi.

Ekonominin vazgeçilmez unsurlardan biri olan hayvancılığın geliştirilerek, kaba yem açığını azaltacak doğal mera alanlarında hayvanların otlatılabilmesi amacıyla çalıştıklarına değinen Mustafa Özen,

"Her geçen gün gelişen ilimiz hayvancılığına büyük katkılar sağlayacağız. Hayvancılıkla uğraşan çiftçilerimizin de bu gibi ıslah çalışmalarıyla daha az maliyetle daha fazla para kazanmasını hedefliyoruz" dedi.

FOTOĞRAFLI

 

Sıradaki haber yükleniyor...