Mercedes Citan hakkında tüm detaylar

Mercedes Citan hakkında tüm detaylar

20 Nisan 2012, Cuma 06:30 Son Güncelleme:
A A
Mercedes Citan hakkında tüm detaylar

Mercedes’in yeni ticari modeli Citan 16 Nisan‘da gün yüzüne çıktı. Araç, Arabam.com adına katıldığım bir etkinlikle, Amsterdam’da, tarihi bir emtia binasında (Beurs van Berlage ) tüm dünyaya tanıtıldı. Yazı: Hasan Aytekin/AmsterdamGeçtiğimiz aylarda kentsel bir mini van çalışmalarını Stutgart’ta katıldığım bir çalıştay ile açıklayan Mercedes-Benz, burada örnek bir modellemesini gösterdiği Citan’ın dünya prömiyerini Avrupa’nın en büyük şehirlerden biri olan Amsterdam’da yaptı.

Renault Kangoo’nun alt yapısı ile Fransa’da, üretilecek olan Citan ile markanın ticari van ailesi tamamlanmış olacak. Üç farklı boyda üretilecek Citan standart ESP’si kapsamlı güvenlik ekipmanları, BlueEFFICIENCY yönetim sistemi, Renault’un dizel motorlarında da ortaklık yapması ve markanın karakteristik yüzü ile dikkat çekiyor.

 

Şehir kullanımı için özellikle kompakt boyutlarına güvenen Citan ile Mercedes-Benz ilk defa,  portföyüne şehir içi için özel bir taşıma aracını da eklemiş de oldu. Etkileyici kalite ve sürüş dinamikleri, örnek bir emniyet ve ekonomisi, çok yönlülüğü ve sağlamlık düzeyinin yüksek olması ile övünen Mercedes-Benz Citan gerçek bir profesyonel şehir içi teslimat ticarisi olduğunu ispatlamaya çalışacak.

Mercedes-Benz Citan Eylül ayında Hannover IAA Ticari Araç Fuarı'nda ilk defa kamuoyunun da karşısına çıkmış olacak.

Mercedes Citan’da şu opsiyonlar bulunuyor.
1- Panelvan : 3 farklı uzunlukta olacak: 3.94 m, 4.42 m ve 4.71 m
2- Citan Mixto: 5 kişilik (4 yolcu kapasiteli), en arka yan camlar kapalı, iki tarafta sürgülü kapılı, 4.71 m uzunluk.
3- Citan Crewbus:  5 kişilik, 4.32 m uzunluğunda olacak.

Citan’larda katlanabilir arka koltuk sırası, bagaj bölmesi ayıran tel örgü bölüm ve iki kayar kapılı bir değişken, beş-koltuklu seçenekler göze çarparken, beş koltuklu uzun bir dingil mesafesi olan Kombivan’ın satışlarının Türkiye’de yüksek olması bekleniyor. Modele bağlı olarak, 2200 kilogram azami toplam araç ağırlığı olan Citan’ların standart arka kapılarına alternatif olarak, geniş açılır arka kapı ile de temin edilebilecek. Opsiyonel tavan rayları ise esnekliği artırarak çok uzun malzeme taşınmasında da Citan kullanılabilecek.

Kapsamlı güvenlik ekipmanları

Citan‘da her Mercedes-Benz araçta olduğu gibi güvenlik büyük bir rol oynayacağı belirtildi. Citan şehir içi teslimat ticarilerinin arasına standart olarak sunulan ADAPTIVE ESP ® (Elektronik Stabilite Programı) ile birlikte geliyor. Citan ESP yanı sıra , ABS ®,, VDC® (Vehicle Dynamic Control) ( aşırı savrulmayı engelliyor ) ve TCS  ® (Çekiş Kontrol Sistemi) gibi güvenlik arttırıcı donanımları ve sürüş kalitesini arttıran ASR ® (ivme patinaj kontrolü) ve fren torku kontrol sistemlerini de kombine etmiş bir ticari olacak.

Citan ile bu donanımlarından başka standart altı hava yastığı, kalkış yardımcısı, gündüz farları, yükseklik ayarlı emniyet kemerleri, kemer gergileri, sürücü ve ön yolcu için kemer kuvveti sınırlayıcısı, emniyet kemeri hatırlatma ve sürücü hava yastığı tüm modellerde standart olarak geliyor. Diğer standart özellikler arasında, Citan Kombivan (önde koltuklu olan versiyonunda) ayrıca bir ön yolcu hava yastığı, yan hava yastığı bulunuyor.

Panelvan olarak, tam bir bölme duvar ile kayma veya devrilen yüklerden sürücü ve ön yolcu korurken, yük sabitleme için arka halkalar da bulunuyor. Plastik zemin kaplaması taşıma kalitesini arttırırken, kenarları keskin öğeleri rahatça taşımayı sağlıyor.

Önde radyatör ızgarası ile karakteristik bir Mercedes olan Citan, marka imzası, krom yıldızı ile kendinden emin sportif üç delikli panjuru, sağlam radyatör ızgarası ile hemen tanınacak. Mercedes-Benz Citan cesur farları ve açıkça tanımlanmış kenarları V formunda ki kaputu ile çarpıcı bir görüntü yakalamaya çalışmış.
Tampon hava girişinin trapez şekli ve genişliği Citan‘ın güçlü kişiliğini vurgulurken, bu özellik yeni Actros‘tan kompakt sınıfa taşımış oluyor. Citan’ın çizgileri aracın genişliğini vurgulayarak,  büyük Mercedes modellerinin detaylarını da yansıtmaya çalışmış. Üç kapılı modellerde, asimetrik kapılar, kullanıcı dostu bagaj kapağı Citan’ın diğer tasarım detaylarını oluşturuyor.

Citan eşsiz bir görünüme sahip olmak iddiasını sunarken, Sprinter ve Vito ile ticari ürün portföyüne de tamamlamış oldu.  Ergonomik ve konforlu çalışma için tasarlanmış Citan yüksek bir standartlarda ki donanımı , sağlam ve konforlu koltukları ile hem sürücü hem de ön yolcu odaklı tasarlanmış. Koltukların  kumaşında dayanıklı, cilt dostu ve nefes alan malzeme kullanılmış.

Dıştan güçlü ve çarpıcı olması içiin tasarlanan Citan‘ın, kokpiti ise sürücünün etrafında tasarlanmış. Kokpit yüzeyi çekici bir görünüm ve kalite hissi için deri benzeri görünen malzeme ile kaplanmış.
Mercedes sürücülerinin Citan‘ın kokpitinde de evinde hissetmesi için markanın direksiyon simidi ve yıldızı kullanılmış.
 

Mercedes Citan için Renault’un motorlarını geliştirmiş. 75 ve 110 HP’lik iki dizel motor kullanacak Citan’ın 113 HP’lik turbo benzin motoru da olacak. Joystick vites ile gücü ön tekerleklere ileten Citan, Türkiye’ye beklendiği gibi 1.5 dizel iki motor ve düz vites ile gelecek.

Mercedes-Benz Citan‘ın geliştiricileri dinamik ve çevik bir sürüş konforu sunarken, premium markadan beklenen süspansiyon, amortisör ve denge çubuklarını birbirine adapte etmiş.
Citan  -boş veya dolu- sürüş güvenliği, hassasiyeti ile Mercedes sürücülerinin Sprinter ve Vito gelen alışkın oldukları pürüzsüz sürüşü elde etmek için tasarlanmış.

Citan, 40.000 km veya iki yıl gibi uzun servis aralıklarına ek olarak, yakıt tüketiminde de iddialı geliyor. Standart elektro hidrolik direksiyon , ekonomik bir sürüş sistemi , yine standart olarak sunulan vites değiştirme göstergesi, yeni Citan‘ın sürücüleri ekonomik bir sürüş tarzı benimsemeye zorluyor.

Benzin motorlu Citan’larda standart, dizel versiyonları için isteğe bağlı olarak BlueEFFICIENCY paketi alınabiliyor. Citan’ın diğer ekonomi özellikleri arasında ECO start / stop fonksiyonu, akü ve jeneratör yönetimi, ayrıca düşük yuvarlanma dirençli lastikler bulunuyor.

Kasım ayındaki İstanbul Autoshow Fuarı’yla birlikte Türkiye pazarına sunulacak olan Citan’ın 2013 yılında 6000 adet satılması planlanıyor.

 

 

Sıradaki haber yükleniyor...
SIRADAKİ HABER Frankfurt Otomobil Fuarı