Merkel'den, Bozdağ'ın iptal edilen mitingine ilişkin ilk açıklama

Almanya Başbakanı Merkel ve Alman Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Schaefer'den, Adalet Bakanı Bekir Bozdağ'ın iptal edilen mitingine ilişkin açıklama geldi

03 Mart 2017, Cuma 15:52
A A
Merkel'den, Bozdağ'ın iptal edilen mitingine ilişkin ilk açıklama
Almanya Başbakanı Angela Merkel, Adalet Bakanı Bekir Bozdağ'ın Almanya'daki konuşmasının iptal kararına ilişkin, "Almanya'da etkinlik kararını yerel yönetimler verir" dedi

Almanya Dışişleri Bakanlığı'ndan yapılan açıklamada da, karara federal hükümetin dahil olmadığı bildirildi.

Reuters'ın haberine göre Almanya Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Martin Schaefer, kararın 'yerel düzey'de alındığını belirtti.

Schaefer, "Alman federal hükümetinin hiçbir şekilde etkilemediği ve etkileyemeyeceği bir karardı çünkü bu bir eyalet ve yerel yasa meselesi ki bizim o konuda sıfır etkimiz var" dedi.  

Öte yandan Schaefer, Türkiye ile diyalogun sürdürülmesi için her şeyi yapacaklarını vurguladı.
 

ALMAN BAKANDAN BOZDAĞ'A MEKTUP


Öte yandan Almanya Adalet Bakanı Heiko Maas, mevkidaşı Bozdağ’a mektup yazarak, Türk-Alman dostluğu konusunda kaygılarını dile getirdi.

DHA'nın Spiegel Online’dan aktardığı habere göre Maas, Bakan Bozdağ’a mektup yazarak, ikili görüşmenin gerçekleşmemesinin kendisini hayal kırıklığına uğrattığını ifade etti. Maas’ın mektubunda Welt muhabiri Deniz Yücel’in Türkiye'de tutuklanmasını da eleştirdiği ve bu kararın orantısızlığına dikkat çektiği belirtildi.

Türkiye’nin temel hak ve hürriyetler konusundaki tutumunu gözden geçirmesine vurgu yapıldığı belirtilen mektupta, Maas’ın Almanya’nın Türkiye ile diyaloğa büyük önem verdiği ve Türk-Alman dostluğu konusunda kaygılarını dile getirdiği bilgisi de paylaşıldı.
 

DİPLOMATİK KRİZ ÇIKARAN SKANDAL KARAR


Almanya’da, Stuttgart yakınlarındaki Gaggenau Belediyesi dün Adalet Bakanı Bozdağ’ın konuşma yapmasına saatler kala toplantı iznini iptal etmişti. Belediye, Festhalle Bad Rotenfels salonunda yapılacak toplantıyı iptal etme kararına gerekçe olarak, etkinliğe çok büyük bir kalabalık gelecek olmasını ve salonun hem otopark kapasitesinin hem de girişinin yeterli olmamasını göstermişti.

Bu gelişme; iki ülke arasında diplomatik krize neden olmuş ve Türkiye, Almanya'nın Ankara Büyükelçisi'ni çağırarak nota vermişti.

SON 24 SAATTE YAŞANANLAR

;
Sıradaki haber yükleniyor...

Kişisel verilere ilişkin aydınlatma politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için Kişisel verilere ilişkin aydınlatma metnimizi inceleyebilirsiniz.